Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak zacząć płacić zegarkiem? Trzy kroki do uruchomienia płatności mobilnych na smartwatchu

Płatności mobilne urządzeniami ubieralnymi stały się w Polsce powszechnie dostępne. Oto prosta instrukcja pomagająca je uruchomić dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili

Jeszcze kilka lat temu osoba płacąca w sklepie telefonem budziła powszechną sensację. Dziś nikogo już taka sytuacja nie dziwi podobnie jak klienci płacący zbliżeniowo smartwatchami. Jednak wiedza na temat tego w jaki sposób zacząć korzystać z płatności urządzeniami ubieralnymi nie jest powszechna, o czym świadczą liczne listy czytelników kierowane do redakcji cashless.pl w tej sprawie. Przygotowałem więc krótki poradnik, który powinien odpowiadać na najważniejsze pytania związane z aktywacją płatności na smartwatchach. Oto trzy kroki do tego, aby zacząć płacić zegarkiem.

Zamówcie kartę od wydawcy oferującego zbliżeniowe płatności mobilne

Aby móc płacić zbliżeniowo smartwatchem należy najpierw posiadać aktywną kartę płatniczą wydawcy, który usługę płatności mobilnych zegarkami świadczy. Nie powinno być z tym większego problemu ponieważ większość banków w Polsce oferuje już różnego rodzaju płatności mobilne, dostępne także na smartwatchach. Wśród nich są: Apple Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay i Google Pay. Na świecie dostępnych opcji jest więcej. Niestety takie rozwiązania jak Samsung Pay czy Mi Pay wciąż nie są oferowane klientom z Polski.

Jeżeli chodzi o płatności Apple Pay, działające tylko na urządzeniach firmy Apple, to korzystać z nich mogą klienci następujących banków z Polski: Alior, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin, ING, mBank, Millennium, Nest, Pekao, PKO, Santander, SGB i T-Mobile Usługi Bankowe a także innych wydawców, takich jak: Curve, Edenred, Monese, N26 (tzw. chellenger bank z Niemiec) i Revolut.

Przeczytajcie także: Rachunku Revolut nie umieścicie na białej liście

Szeroko dostępne są także płatności Google Pay, działające na urządzeniach różnych producentów. Korzystać z nich mogą klienci: Aliora, Banku Pocztowego, BNP Paribas, Citi Handlowego, Credit Agricole, DiPocket, Edenred, EnveloBanku, Getinu, Goodie, ING, mBanku, Monese, N26, Nest Banku, Plusa, Revoluta, Santandera, Sodexo, T-Mobile Usług Bankowych i TransferWise a także banków spółdzielczych BPS, SGB, Krakowskiego Banku Spółdzielczego, Banku Spółdzielczego w Brodnicy i Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie.

Natomiast aby korzystać z płatności Garmin Pay musicie mieć kartę: Aliora lub jego kantoru, Banku Pocztowego, Getinu, ING, mBanku, Nest, Pekao, PKO, Santandera, SGB, Revoluta, TrasnferWise i T-Mobile Usług Bankowych. Najtrudniej dostępne są płatności FitBit Pay. Mogą je aktywować klienci: Aliora i Kanoru Aliora, Nest, Pekao, Revoluta, Santandera, SGB, T-Mobile Usług Bankowych i TransferWise.

Kupcie odpowiedni zegarek posiadający moduł NFC

Jak wspomniałem wyżej płatności Apple Pay dostępne są wyłącznie na zegarkach Apple Watch firmy Apple. Podobnie płatności Fitbit Pay zadziałają tylko na urządzeniach Fitbit: Ionic, Versa i Versa 2 oraz na limitowanej edycji opaski fitness Fitbit Charge 3. Z kolei płatności Garmin Pay są kompatybilne ze smartwatchami Garmina, wyposażonymi w moduł NFC (antena do komunikacji zbliżeniowej). W tym wypadku są to następujące modele: Approach S62, D2 Delta, Fenix 5 Plus i 6, Forerunner 645 i 945, Legacy, Marq, Tactix, Venu, Vivoactive 3 i 4 i Vivomove.

Przeczytajcie także: Jak logować się do banku po 14 września 2019 r.

Natomiast Google Pay to jedyne płatności mobilne dostępne w Polsce i działające na smartwatchach różnych producentów. Funkcjonują bowiem w oparciu o system operacyjny Wear OS, oferowany przez firmę Google i stosowany w smartwatchach wielu marek. Trudno mi pewnie będzie wymienić je wszystkie. Ostatnio w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać co najmniej o kilku zegarkach, wspierających Google Pay. Wśród nich były: Emporio Armani Connected, Michael Kors (MK GO, Bradshaw 2, Lexington 2, Access Runway), Misfit Vapor X, Vapor 2, Montblanc Summit 2, Moto 360, Suunto 7 czy Ticwatch C2.

Podłącz kartę do aplikacji i skonfiguruj płatności

Aby móc płacić smartwatchem zbliżeniowo należy jeszcze skonfigurować płatności. W tym celu najpierw należy dodać kartę do odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na smartfonie i powiązać ją z zegarkiem. W przypadku Apple Pay kartę należy dodać do aplikacji Wallet. Do płatności Google Pay służy aplikacja o tej samej nazwie. Natomiast Garmin Pay i Fitbit Pay to funkcje aplikacji fitnessowych Garmin Connect oraz Fitbit, które można zainstalować zarówno na smartfonie Apple jak i dowolnym z systemem Android.

Przeczytajcie także: Gdzie najtaniej skorzystacie z Apple Pay i Google Pay?

Po powiązaniu karty płatniczej z apką na smartfonie pozostanie już tylko sfinalizowanie konfiguracji. Aby zrobić to w przypadku Apple Pay należy uruchomić aplikację Apple Watch i za pomocą zakładki Wallet i Apple Pay dodać do zegarka kartę wprowadzając jej numer zabezpieczający (dostępny zwykle na rewersie). W przypadku usług Fitbit Pay i Garmin Pay dodanie karty do aplikacji na smartfonie kończy proces konfiguracji – karta automatycznie trafia do zegarka. Natomiast w przypadku Google Pay korzystanie z niej na zegarku wymaga dodatkowo dodania jej na smartwatchu.

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Wam w rozpoczęciu korzystania z płatności mobilnych smartwatchami. W moim odczucia to usługa, bez której nowoczesny zegarek traci dużo ze swojej funkcjonalności.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies