Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejna korporacja opuszcza projekt Libra. Kryptowalutę Facebooka porzuca Vodafone

Telekom chce się skupić na rozwoju własnego systemu płatności mobilnych

Brytyjski Vodafone to kolejna firma, która opuszcza Libra Association i rezygnuje z prac nad rozwojem cyfrowej waluty. Telekom tłumacząc swoją decyzję poinformował, że zamierza skupić się na rozwoju własnego systemu płatności. Mowa o M-Pesa działającym w kilku krajach afrykańskich. Komentując tę decyzję, przedstawiciele Vodafone podkreślili, że korporacja nie wyklucza przyszłej współpracy z Facebookiem i wspierającymi go podmiotami.

Przeczytajcie także: Chiny nie czekają na USA i Europę - planują testy cyfrowej waluty

Kryptowaluta Facebooka to projekt, o którym głośno było w roku 2019. Początkowo dominowały pogłoski, w połowie roku pojawiły się konkrety: firma Marka Zuckerberga zaprosiła szereg korporacji do prac nad stablecoinem, czyli cyfrową walutą powiązaną z tradycyjnym pieniądzem. Pomysł wywołał spore emocje, nie brakowało pytań i wątpliwości z zakresu bezpieczeństwa, możliwości prania brudnych pieniędzy czy wpływu rozwiązania na międzynarodowy system finansowy.

Następne miesiące nie były dla Facebooka zbyt pomyślne – kolejne znane firmy opuszczały projekt. W tym gronie znalazły się PayPal, Mastercard, Visa, Mercado Pago, eBay, Stripe oraz Booking Holdings. Nie brakowało opinii, że ta rejterada ma związek z naciskami polityków i wzmożonymi działaniami regulatorów. Wystarczy przypomnieć, że pod koniec ubiegłego roku unijni ministrowie finansów zadeklarowali, iż będą blokować Librę i podobne jej projekty.

Przeczytajcie także: Cyfrowa waluta Unii Europejskiej? EBC rozważa jej wprowadzenie

Opuszczenie projektu przez Vodafone to znak, że pomysł nie będzie realizowany? Komentujący decyzję telekomu przedstawiciel Libra Association przekonywał, że wszystko jest pod kontrolą. Wcześniej pojawiały się deklaracje, że kryptowaluta zostanie uruchomiona w roku 2020, informowano także o przygotowaniu węzłów przetwarzających testowe transakcje.

Chociaż stowarzyszenie opuściło kilku dużych graczy, nadal znaleźć w nim można potężne międzynarodowe firmy. Co ciekawe, z medialnych doniesień wynika, że Libra doczeka się w tym roku nowych partnerów. Będzie z kogo wybierać, bo lista chętnych ma przekraczać 1,5 tys. podmiotów. Jeśli rzeczywiście tak jest, to pogłoski o nadciągającym fiasku projektu mogą być przedwczesne.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies