Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Unia będzie blokować Librę Facebooka. I nie tylko Librę

Zdaniem ministrów finansów krajów Wspólnoty inicjatywy takie jak Libra mogą podważać istniejący porządek finansowy UE

Unijni ministrowie finansów wyrazili wczoraj stanowisko w sprawie prywatnych kryptowalut typu stablecoin, do których należy np. projektowana przez Facebooka Libra. Stwierdzili, że nie powinny one funkcjonować w Unii Europejskiej, dopóki nie zostaną zdefiniowane, a ryzyka z nimi związane (regulacyjne, prawne i nadzorcze) – wyeliminowane. Oświadczenie opublikowane na stronie Rady Europejskiej nie pozostawia zatem złudzeń w kwestii rozwoju wspomnianej Libry – na razie zielonego światła dla niej nie będzie.

Przeczytajcie także: Facebook nie odpuszcza w sprawie Libry

Co ciekawe we wspomnianym oświadczeniu zauważono, że stablecoiny (czyli waluty cyfrowe powiązane z tradycyjnymi) mogą przynosić korzyści, np. w postaci tanich i szybkich płatności, zwłaszcza transgranicznych. Jednocześnie jednak podkreśla się przede wszystkim ryzyka, jakie wiążą się z wprowadzeniem nowych rozwiązań kryptowalutowych, np. ułatwienie prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu. W przypadku inicjatyw o zasięgu globalnym, ministrowie finansów UE zwrócili też uwagę na ryzyko zaburzenia stabilności walutowej i finansowej w Unii.

Przeczytajcie także: Facebook uruchomił Facebook Pay

To kolejne negatywne wieści dla kryptowalutowego projektu Facebooka. Niedawno mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że grupę twórców Libry opuściły takie firmy jak Mastercard, Visa, eBay, Stripe i Mercado Pago. Wcześniej zrobił to PayPal. Korporacja Marka Zuckerberga dała jednak do zrozumienia, że nie zamierza odpuszczać – poinformowano o uruchomieniu pierwszych siedmiu węzłów przetwarzających transakcje, zaznaczono też, że kolejnych kilkunastu uczestników projektu Libra jest w trakcie uruchamiania własnych węzłów.

Fot. Flickr/BTC Kehchain CC BY-SA 2.0

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies