Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Visa przejmuje kolejny fintech. Za firmę Plaid zapłaci 5,3 mld dolarów

Plaid to spółka oferująca usługi umożliwiające łączenie rachunków z aplikacjami oferowanymi przez fintechy

Visa poinformowała, że za 5,3 mld dolarów kupi pochodzący z Doliny Krzemowej fintech Plaid. Kwota dwukrotnie przewyższa najświeższą wycenę firmy założonej w 2013 roku. Organizacja płatnicza uczestniczyła w ostatniej rundzie finansowania startupu wspólnie z Mastercardem. Fintech pozyskał wtedy ćwierć miliarda dolarów. Łącznie startup przyjął od inwestorów około 350 mln dolarów.

Przeczytajcie także: Nowa kampania promocyjna Visy

Plaid rozwija interfejsy programistyczne aplikacji dla usług finansowych. Nazwa firmy może być obca dla większości konsumentów, ale dobrze znają ją deweloperzy i firmy z sektora finansowego. Przedsiębiorstwo działa niejako w tle i umożliwia klientom banków łączenie ich kont z aplikacjami dostarczanymi przez fintechy. Z jego rozwiązań korzystają m.in. dobrze znane nie tylko na Zachodzie Venmo, Robinhood, Coinbase czy Gemini.

Sam startup przekonuje, że łączy się z ponad 20 milionami kont bankowych i tysiącami instytucji finansowych. Jeszcze niedawno Plaid działał wyłącznie w USA, ale w ubiegłym roku firma wkroczyła na rynek brytyjski. Wejście pod skrzydła Visy może przyspieszyć i zintensyfikować ekspansję.

Przeczytajcie także: Visa uruchomiła portal dla fintechów

Wykładając tak duże pieniądze za fintech, Visa najwyraźniej przekonuje, że ma on solidne fundamenty i możliwości rozwoju. Swoje mogła oczywiście zrobić chęć przejęcia biznesu, nim zrobi to konkurencja. Nabywając firmę współpracującą z szerokim gronem fintechów, Visa zyskuje do nich bliższy dostęp, zdobywa wiedzę na temat zmian na rynku i staje bliżej innych startupów, w które być może warto zainwestować. Transakcja powinna zostać zamknięta w ciągu sześciu najbliższych miesięcy.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies