Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki mają 37,3 mln umów na korzystanie z bankowości internetowej i 18,1 mln aktywnych klientów. Nowy raport Netbank

Liczba klientów korzystających aktywnie z bankowości elektronicznej w III kw. bieżącego roku nieznacznie spadła w porównaniu z poprzednim okresem

Związek Banków Polskich opublikował dziś kolejną edycję raportu na temat popularności usług elektronicznych pt. Netbank. Wynika z niego, że na koniec września banki z Polski posiadały 37,3 mln umów podpisanych z klientami indywidualnymi na dostęp do rachunków przez internet. To o ok. 1,7 proc. więcej niż w czerwcu, ale sporo mniej niż w I kw. 2019 r., gdy umów było 38,7 mln.

Przeczytajcie także: TMUB wprowadziły przelewy P2P Blikiem

Z Netbanku wynika ponadto, że w minionym kwartale zmniejszyła się nieznacznie liczba klientów aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej. W III kw. było ich 18,1 mln, czyli o ok. 0,3 proc. mniej niż w czerwcu. We wrześniu ubiegłego roku banki miały 17,3 mln klientów aktywnie zarządzających swoimi rachunkami bankowymi online.

Jeśli zaś chodzi o aplikacje mobilne, banki na koniec poprzedniego kwartału miały ponad 10,4 mln aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych. Kwartał wcześniej klientów bankujących przez smartfony było w Polsce wg Netbanku 9,5 mln. Warto przy tym pamiętać, że część klientów wciąż nie korzysta z aplikacji, ale można uznać ich za mobilnych, bo zarządzają rachunkiem za pomocą innych rozwiązań na smartfonach. Mam na myśli np. tzw. lekkie wersje tradycyjnych serwisów transakcyjnych.

Przeczytajcie także: ZBP przygotował słownik dla niesłyszących

ZBP chwali się również wysoką dynamiką wzrostu zainteresowania bankowością elektroniczną w Polsce. Na koniec ub. roku już 44 proc. populacji w wieku 16-74 lat korzystało z bankowości elektronicznej, podczas gdy w 2008 r. było to 17 proc. Dla porównania w ubiegłym roku średnia dla Unii Europejskiej wynosiła w 2018 r. 54 proc. Na najwyższym poziomie wskaźnik ten znajduje się w Skandynawii. Np. w Norwegii wynosi już 93 proc.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies