Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Są nowe standardy dla terminali typu SoftPOS. Ale kodu PIN nadal nie będzie można wprowadzać na telefonie sprzedawcy

Rada PCI opublikowała standardy bezpieczeństwa dla terminali aplikacyjnych w minionym tygodniu

Rada PCI (organizacja powołana przez takie firmy jak Mastercard czy Visa w celu opracowywania standardów bezpieczeństwa na rynku usług płatniczych) opublikowała zasady tworzenia i korzystania z urządzeń typu SoftPOS. Standardy są publicznie dostępne na stronie Rady PCI. Niestety, nowy dokument wciąż nie pozwala na stosowanie rozwiązania zwanego PIN on glass.

Przeczytajcie także: Payarto pokazało własnego SoftPOS-a

SoftPOS, czyli terminale aplikacyjne, to oprogramowanie do zainstalowania na przykład na smartfonach z komunikacją zbliżeniową NFC. Dzięki temu telefon może stać się terminalem płatniczym umożliwiającym przyjmowanie należności za pomocą telefonów z Apple Pay czy Google Pay oraz kart bezstykowych. W Polsce trwają testy kilku takich SoftPOS-ów. Są prowadzone m.in. przez Polskie ePłatności, spółkę First Data Polska oraz firmę Payarto.

Niestety, wszystkie te SoftPOS-y mają podstawową wadę: nie pozwalają na przyjmowanie płatności wymagających autoryzacji PIN-em. To oznacza, że współczesne terminale aplikacyjne umożliwiają akceptację tylko drobnych transakcji, ewentualnie większych, realizowanych za pomocą Apple Pay czy Garmin Pay, gdzie dodatkowa autoryzacja odbywa się na urządzeniu płatnika.

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa chwali się wynikami programu

Branża płatnicza liczyła, że jeszcze w tym roku Rada PCI opublikuje standardy, wedle których będzie można stosować rozwiązanie zwane PIN on glass, czyli autoryzować transakcje kodem na smartfonie akceptanta. Na razie jednak te nadzieje się nie ziściły. Być może stanie się to w przyszłym roku. Tymczasem z moich nieoficjalnych informacji wynika, że wkrótce autoryzacja płatności na wyższe kwoty niż 50 zł na urządzeniu płatnika zostanie udostępniona także użytkownikom Google Pay. Wkrótce postaram się napisać na ten temat nieco więcej.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies