Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prowadzicie firmę? Od 1 stycznia podatki będziecie wysyłać na nowe, indywidualne konto. Już dziś możecie wygenerować jego numer

Ministerstwo Finansów uczula, by numer indywidualnego konta pobierać tylko z oficjalnej strony administracji skarbowej i uważać na oszustów

To będzie duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Zamiast tak jak dziś przesyłać należności na rzecz państwa, takie jak zaliczka na podatek dochodowy, czy podatek VAT, na różne numery rachunków bankowych, dostaną jeden indywidualny numer konta. Nazwano je mikrorachunkiem podatkowym i to tam od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przekazywać podatki.

Przeczytajcie także: Ministerstwo Finansów deklaruje: split payment także dla kart

Ministerstwo Finansów informuje, że każdy przedsiębiorca już dziś może pobrać przypisany do siebie numer mikrorachunku podatkowego. Wystarczy podać swój Pesel lub NIP. Można to zrobić w dowolnym urzędzie skarbowym lub na stronie podatki.gov.pl. Znajduje się tam specjalny generator numerów mikrorachunków podatkowych. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego.

Jednocześnie resort finansów uczula, by numerów nie pobierać z innych stron. Pojawienie się tej nowości mogą bowiem zechcieć wykorzystać cyberprzestępcy.

Przeczytajcie także: PKO wprowadza e-Tożsamość

Wprowadzenie rozwiązanie o nazwie mikrorachunek podatkowy to dalszy ciąg zmian dotyczących przedsiębiorców i rozliczeń z administracją publiczną. Przypomnę, że od dwóch już prawie lat funkcjonuje rozwiązanie o nazwie e-składka. Dzięki niemu właściciele firm rozliczają się za pomocą jednego indywidualnego numeru rachunku bankowego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Zaowocowało to spadkiem liczby błędów w rozliczeniach oraz wzrostem wpływów ZUS-u z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies