Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Resort finansów deklaruje: split payment także dla kart. Ale szczegółów rozwiązania na razie brak

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów zapowiedział, że odpowiednie przepisy znajdą się w kolejnej, planowanej nowelizacji ustawy o VAT

Plany Ministerstwa Finansów w obszarze rozwoju usługi split payment zdradził w rozmowie z Polską Agencją Prasową Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w resorcie finansów. Jego zdaniem w najbliższym czasie ministerstwo skupi się na umożliwieniu realizacji transakcji w ramach split payment (mechanizm podzielonej płatności) także innymi instrumentami niż tylko przelew, jak dzieje się teraz. Chodzi przede wszystkim o płatności kartami i przelewami typu pay by link.

Przeczytajcie także: Split payment a płatność Blikiem

Split payment to rozwiązanie mające na celu walkę z oszustwami i nieprawidłowościami w rozliczaniu podatku VAT. Mechanizm polega na tym, że płatność za fakturę dzielona jest na dwie części. Kwota netto trafia na zwykły rachunek bankowy wierzyciela natomiast podatek VAT – na specjalnie wydzielone konto, którym firma może zarządzać w ograniczonym zakresie. Na przykład może z niego zrealizować przelew do urzędu skarbowego, ale nie może zapłacić za tradycyjne wydatki jak np. zakup towarów.

Przeczytajcie także: Ministerstwo Finansów przeciwko kartom

Obecnie płatności w mechanizmie split payment można regulować wyłącznie za pomocą tradycyjnych przelewów. Pretensje o to ma do Ministerstwa Finansów branża płatnicza. 1 listopada wchodzą bowiem w życie przepisy, które wprowadzą w niektórych obszarach obowiązek stosowania dobrowolnego obecnie split payment. To oznacza, że za niektóre wydatki firmowe nie będzie można już płacić kartami czy przelewami pay by link. Więcej na ten temat tutaj. Szczegóły objęcia mechanizmem podzielonej płatności alternatywnych narzędzi transakcyjnych na razie nie są znane.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies