Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fintech w skarbówce. Podatek VAT w ramach split payment będzie można opłacić Blikiem

Minister finansów zapowiedziała także wprowadzenie możliwości opłacania faktur z konta VAT pay by linkami

– Od przyszłego roku będą możliwe alternatywne sposoby dokonywania płatności z konta VAT – poinformowała na Twitterze minister finansów, Teresa Czerwińska. Napisała to w kontekście planowanych ułatwień dla przedsiębiorców związanych z przepisami o split payment, czyli mechanizmem podzielonej płatności.

Przeczytajcie także: Integratorzy płatności internetowych chcą zmian w ustawie o split payment

Wcześniej ministerstwo finansów podało, że z kont VAT w ramach split payment będzie można opłacić: VAT od importu, akcyzę, cło, podatek dochodowy, ZUS. – Oprócz możliwości opłacania innych danin z konta VAT, chcemy wprowadzić także alternatywne sposoby dokonywania płatności, np. przez pay by linki czy Blik – napisała minister finansów.

Planowane zmiany związane są z obowiązującymi od 1 lipca ubiegłego roku przepisami wprowadzającymi dobrowolny split payment. W skrócie chodzi o to, aby płatność z tytułu wystawionej faktury była podzielona na dwie części. Kwota netto ma trafiać na dotychczasowy rachunek wierzyciela, natomiast kwota podatku VAT – na wydzielone konto, do którego właściciel będzie miał utrudniony dostęp. Kwoty tu zgromadzone mogą służyć np. do zapłaty VAT-u należnego skarbówce. Aby zrealizować płatność z takiego konta, zgodnie z przepisami należy zlecić ją za pomocą tradycyjnego przelewu. Inne instrumenty, a więc np. karty płatnicze czy przelewy typu pay by link są tu wykluczone.

Przeczytajcie także: Transakcja Blikiem tak jak kartą może być zwolniona z podatku VAT

O zmianę przepisów i poszerzenie możliwości płatniczych zabiegali m.in. integratorzy płatności internetowych zrzeszeni w Polskiej Organizacji Niebankowych Instytucji Płatności. Wygląda na to, że resort finansów spełni ich postulaty wprowadzając nowe regulacje.

Przypomnę, że Ministerstwo Finansów chce wprowadzić obowiązkowy mechanizm split payment w niektórych branżach i w obrocie określonymi towarami. Chodzi o obszary, gdzie ryzyko nadużyć w VAT jest największe (np. elektronika, paliwa, branża budowlana). Obligatoryjna podzielona płatność w VAT miałaby wejść w życie na początku przyszłego roku wraz z ułatwieniami, o których informowała szefowa resortu.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies