Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO wprowadza e-Tożsamość i jako pierwszy bank umożliwia logowanie się do usług państwowych. Zobaczcie, co to znaczy

PKO ogłosiło przeprowadzenie wdrożenia wspólnie z KIR-em i Ministerstwem Cyfryzacji podczas Kongresu 590

Podczas kończącego się dzisiaj Kongresu 590 przedstawiciele PKO, KIR-u i resortu cyfryzacji ogłosili pierwsze w kraju podłączenie instytucji komercyjnej do tzw. węzła krajowego, czyli rozwiązania integrującego różne cyfrowe usługi administracji publicznej. Dzięki temu klienci PKO nie będą już musieli zakładać Profilu Zaufanego, aby logować się do portali urzędów państwowych czy samorządowych.

Przeczytajcie także: Trzeci bank wprowadza usługę mojeID

Węzeł krajowy to platforma, z którą integrować się będą różne instytucje publiczne świadczące usługi cyfrowe. Dzięki temu tzw. dostawcy tożsamości, a więc np. banki umożliwiające weryfikację swoich klientów, nie będą musiały integrować się z poszczególnymi instytucjami. Wystarczy, że będą podłączone do węzła krajowego.

Natomiast e-Tożsamość oferowana przez PKO to usługa, która umożliwi zalogowanie się do portali instytucji państwowych podłączonych do węzła krajowego na podobnej zasadzie jak dziś pozwala na to Profil Zaufany. Jak wygląda to wszystko w praktyce, możecie sprawdzić sami zaglądając na stronę epuap.gov.pl i klikając w okienko "zaloguj".

Przeczytajcie także: Blue Media buduje konkurencję dla mojeID

W całym tym procesie istotna jest też rola KIR-u, który dostarcza rozwiązanie mojeID. To z kolei można nazwać odpowiednikiem węzła krajowego, tyle że integrującym usługi cyfrowe firm prywatnych. Dzięki temu banki i np. telekomy nie muszą integrować swoich systemów bilateralnie – wystarczy, że podłączą się do mojeID. Ta sama infrastruktura wykorzystywana jest także do integracji banków z węzłem krajowym usług administracji publicznej.

Na razie spośród firm prywatnych do mojeID podłączony jest jeden podmiot, a więc spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spośród banków integrację przeprowadziły co najmniej trzy, a więc, oprócz PKO, także Pekao i ING. Natomiast PKO jest pierwszym, któremu udało się zintegrować z węzłem krajowym. Na marginesie warto też dodać, że podobne rozwiązanie integrujące dostawców tożsamości z różnymi usługodawcami cyfrowymi buduje trójmiejska firma Blue Media, która współpracuje już w tym obszarze m.in. z ING.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies