Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Alior wykorzysta PSD II do procesu kredytowego. Zdolność wyliczy na podstawie historii transakcji

Alior zadeklarował, że nowy proces kredytowy oparty o otwartą bankowość wprowadzi jeszcze w tym roku

W nadesłanym przed chwilą komunikacie prasowym Alior zadeklarował, że jeszcze w tym roku wprowadzi nowy proces kredytowy wykorzystujący przepisy o tzw. otwartej bankowości. Umożliwia to obowiązująca od niedawna dyrektywa PSD II. Dzięki niej Alior będzie mógł uzyskać zgodę klientów na dostęp do ich rachunków w innych bankach. Będzie więc mógł np. ściągnąć historię ich transakcji i wykorzystać ją do obliczenia zdolności kredytowej.

Przeczytajcie także: ING wprowadził usługę opartą o open banking

W przeszłości tego rodzaju proces był już wykorzystywany na polskim rynku. Przodował w tym swego czasu Idea Bank. Jednak wówczas zakazała tego Komisja Nadzoru Finansowego. Nadzór wskazywał, że to niezgodne z przepisami, gdyż wtedy do ściągnięcia danych transakcyjnych wykorzystywano tzw. screen scraping. Klienci podawali Idei dane logowania do rachunków w innych instytucjach, a ta importowała dane transakcyjne.

Co ciekawe jak wynikało z informacji przedstawicieli Idei, ocena zdolności kredytowej na podstawie danych o transakcjach na rachunku charakteryzowała się wysoką skutecznością – portfel kredytowy prezentował wyższą jakość niż ten budowany w tradycyjny sposób. Ponadto nowy proces wnioskowania o kredyty chwalili sobie klienci, którzy dzięki niemu nie musieli przedstawiać dokumentów poświadczających dochody i wydatki – wszystko wynikało z historii operacji na ich rachunku.

Przeczytajcie także: Alior wypłaci gotówkę pracownikom PZU

Tymczasem pierwsze usługi oparte o PSD II w ubiegłym tygodniu wprowadził do swojej oferty ING Bank Śląski. W jego serwisie transakcyjnym można już agregować dane o rachunkach z innych banków. Na razie są to tylko mBank i Millennium. Ale w przyszłości lista banków ma być rozszerzana. Na razie też Śląski pozwala tylko podejrzeć saldo i historię transakcji na kontach w instytucjach obcych – nie można wykonać na nich innych operacji.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies