Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ktoś pisze, że Wasz rachunek zniknął z białej listy? To kolejne oszustwo. Ostrzega Santander

Przestępcy za pomocą nowego ataku na klientów Santandera chcą wyłudzić dane logowania do bankowości elektronicznej

Santander Bank Polska na swojej stronie internetowej ostrzega przed fałszywymi SMS-ami, jakoby pochodzącymi z banku. Oszuści wysyłają wiadomości, w których informują, że rachunek odbiorcy zniknął z białej listy podatników. W wiadomościach znajduje się link przekierowujący do płatności.

Przeczytajcie także: CERT ostrzega przed cyberszantażem z okupem

Przestępcy zachęcają przedsiębiorców do wpłacenia 1 zł, by dzięki temu ich firma mogła "uniknąć kontroli", w domyśle skarbowej. Fałszywy SMS może wyglądać jak poniżej.

Niska kwota przelewu może uśpić czujność. Ale tak naprawdę nie chodzi o opłatę a o to, by wyłudzić hasło i dane potrzebne do logowania do bankowości elektronicznej. SMS odsyła bowiem na fałszywą stronę płatności udającą witrynę Santandera. Bank radzi, by uważnie czytać tego typu wiadomości. Podkreśla także, iż nigdy nie wysyła w wiadomościach SMS linków do stron internetowych. Zaleca, by w takie odnośniki nie klikać.

Przeczytajcie także: PKO ostrzega przed fałszywymi pracownikami

To już kolejny bank, do którego klientów dotarła fala fałszywych SMS-ów. Wcześniej ostrzeżenia przed taką formą kradzieży danych umożliwiających dostęp do konta, a w następstwie tego i pieniędzy, wydały m.in. BNP Paribas, ING i Nest Bank. Największy atak odnotowano w połowie maja, kiedy to banki, policja i UOKiK przestrzegały, że w sieci pojawiło się aż 100 stron udających witryny pośredników szybkich płatności, na których cyberprzestępcy wyłudzają loginy i hasła do bankowego konta. mBank ostrzegał z kolei niedawno przed wyłudzeniem "na fałszywych prezesów", czyli przed telefonami osób podszywających się pod szefów firm i namawiających księgowych do pilnego przelania pieniędzy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies