Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Po co Wam te ekspresy?

Z droższych przelewów ekspresowych najczęściej korzystacie wtedy, gdy równie dobrze można użyć tańszego systemu Elixir

Ciekawe statystyki na temat systemów przelewów ekspresowych odnalazłem w jednym z raportów Narodowego Banku Polskiego. Chodzi o to, w jakich godzinach najczęściej wykonujecie przelewy za pośrednictwem systemów Express Elixir i Blue Cash.

Okazuje się, że w przypadku tego pierwszego 65,4 proc. transakcji odbywa się w godzinach 8-16. Pomiędzy godz. 16 a 24 transakcji jest ponad 30 proc. a od północy do godz. 8 rano – tylko 4 proc. Statystyki dotyczące Blue Cash są bardzo podobne. Tu w środku dnia transakcji jest 60,6 proc., wieczorem – 35,6 proc. a w nocy – tylko 3,8 proc.

Przeczytajcie także: Przelewy ekspresowe, wrzesień 2015 r. - raport Cashless

Dodać należy, że większość przelewów ekspresowych wykonywanych jest w dni powszednie. W soboty robicie zaledwie 4,9 proc. oraz 5,8 proc. przelewów, odpowiednio w systemie Express Elixir i Blue Cash. W niedziele jest ich jeszcze mniej – czyli 3,8 proc. oraz 4,2 proc.

Dlaczego te dane są według mnie tak ciekawe? Bo większość transakcji w systemach ekspresowych wykonywana jest w godzinach, w których normalnie funkcjonuje zwykły system Elixir. Pieniądze wysłane za jego pośrednictwem zazwyczaj docierają do adresata w ciągu kilku godzin, jeszcze tego samego dnia. A przecież za przelew ekspresowy trzeba zapłacić sporo więcej niż za tradycyjny.

O ile średnia cena tradycyjnego przelewu wykonywanego za pośrednictwem internetowych serwisów transakcyjnych wynosi ok. 9 groszy, a w większości banków są one bezpłatne, o tyle za przelewy ekspresowe trzeba zapłacić nawet 5-10 zł. Dlaczego więc korzystacie z droższych przelewów natychmiastowych?

Przeczytajcie także: Przelewy ekspresowe jeszcze przyspieszają

Wydawało mi się, że systemów ekspresowych używa się w sytuacjach awaryjnych, gdy na przykład wieczorem w domu zorientujecie się, że właśnie mija termin płatności raty kredytowej albo spłaty kwoty minimalnej karty kredytowej. W takiej sytuacji użycie przelewu ekspresowego ma głęboki sens. Jednak po co dodatkowo płacić, gdy można użyć tańszego systemu Elixir?

Zastanawiam się, czy aby na pewno systemy ekspresowe wykorzystywane są głównie w sytuacjach awaryjnych. A może, z braku lepszych rozwiązań, stały się one substytutem płatności mobilnych albo transferów P2P (między osobami fizycznymi)? Sam za naprawę samochodu płacę mechanikowi właśnie ekspresem, bo nie chce mi się szukać bankomatu, a nie udało mi się go jeszcze przekonać do zainstalowania terminala.

Być może więcej na ten temat dowiemy się, gdy system Express Elixir zacznie być wykorzystywany do transakcji P2P w płatnościach mobilnych Blik. W kilku bankach ma do tego dojść jeszcze w tym roku.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies