Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polacy pokochali bankowość mobilną

Nasze społeczeństwo jest jednym ze światowych liderów w korzystaniu z banku w komórce

Tak przynajmniej wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego na zlecenie grupy ING. Polska znalazła się wśród czterech krajów w Europie, w których użytkownicy urządzeń mobilnych już korzystają lub w najbliższym czasie zamierzają korzystać z bankowości mobilnej. Odpowiedziało tak odpowiednio 43 proc. i 17 proc. ankietowanych.

Lepiej od nas pod tym względem wypadają jedynie Holendrzy (58 proc. i 9 proc.) oraz Brytyjczycy (49 proc. i 14 proc.). W Hiszpanii wyniki badania są podobne jak u nas – z bankowości w smartfonie korzysta już 45 proc. badanych, a zamierza to robić 15 proc.

Co ciekawe niemal połowa polskich użytkowników banku w komórce rozpoczęła korzystanie z tego wynalazku dopiero w ubiegłym roku. 25 proc. robi to od 2013 roku a 26 proc. od 2012 roku bądź wcześniej. Co dziesiąty użytkownik aplikacji mobilnej banku loguje się za jej pomocą na konto każdego dnia.

Przeczytajcie także: Czy superwallet to przyszłość bankowości mobilnej?

Wśród zalet bankowości mobilnej korzystający z niej wymieniają przede wszystkim to, że dzięki niej mają większą kontrolę nad swoimi finansami. Deklaruje tak ponad połowa uczestników badania. Co piąty z nich wskazuje, że dzięki temu rzadziej niż wcześniej przekracza stan konta.

Polacy deklarują również częściej niż mieszkańcy większości krajów Europy używanie smartfona do zakupów. Aż 84 proc. rodaków korzystających z bankowości mobilnej twierdzi, że w ciągu minionego roku kupiło coś przy pomocy telefonu komórkowego. Dla porównania w Turcji było to 93 proc., ale w Holandii tylko 60 proc. a średnia dla kontynentu to 79 proc.

Przeczytajcie także: Pocztowy zainwestuje w aplikację mobilną i RWD

Polska znajduje się także wśród liderów korzystania z aplikacji płatniczych. U nas deklaruje to 43 proc. ankietowanych. Lepiej jest tylko w Turcji – 56 proc. Gorzej nie tylko w pozostałych krajach Europy, ale także w USA – 42 proc. czy Australii – 22 proc.

W ankiecie przygotowanej dla ING pytano również o zmianę stosunku do gotówki. Okazuje się, że aż 63 proc. Polaków deklaruje, iż dziś w porównaniu ze stanem sprzed 12 miesięcy rzadziej używa gotówki. To drugi wynik w Europie. Tradycyjnie lepiej wypadają tu Turcy – 68 proc.

Badanie przeprowadził Instytut IPSOS w okresie styczeń-luty 2015 r. Wzięło w nim udział 15 tys. respondentów, w tym ponad tysiąc z Polski. Posiadanie urządzenia mobilnego zadeklarowało w nim 77 proc. Polaków.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies