Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fintechy w natarciu. Co najmniej kilkadziesiąt firm chce zaoferować w Polsce usługi finansowe na podstawie przepisów PSD II

O dostęp do rachunków klientów prowadzonych przez konkurencję stara się także kilkanaście krajowych banków

Z danych udostępnionych przez biuro prasowe Komisji Nadzoru Finansowego opublikowanych dziś przez serwis Polityka Insight wynika, że do polskiego nadzoru wpłynęły już 64 notyfikacje od zagranicznych firm chcących świadczyć usługi jako TPP (third party provider). To nowy rodzaj usługodawcy, wprowadzony przez dyrektywę PSD II. Jako TPP usługi mogą świadczyć np. fintechy oferujące płatności. Po zdobyciu odpowiednich zezwoleń mogą zyskać dostęp do rachunków swoich klientów w bankach.

Przeczytajcie także: Silne uwierzytelnienie może wejść z opóźnieniem

Polityka Insight pisze także, że do tej pory KNF notyfikował już 31 podmiotów, które chcą świadczyć usługi finansowe jako TPP. Aktualnie prowadzi też 13 kolejnych postępowań licencyjnych i rejestrowych, w ramach których rozpatrywane są wnioski w sprawie TPP. Co ciekawe usługi tego rodzaju chce też świadczyć przynajmniej kilkanaście działających na polskim rynku banków. Cztery z nich, a więc Santander, PKO, mBank i Alior już posiadają status TPP. Kolejnych dziesięć stara się o to w KNF. Są wśród nich m.in. Pekao, ING, Millennium, Nest i BNP Paribas.

Przeczytajcie także: Santander może być pierwszym bankiem działającym jako TPP

Przepisy umożliwiające podmiotom trzecim dostęp do rachunków bankowych swoich klientów wchodzą w życie 13 września. Firmy mogą go uzyskać za pomocą interfejsu API. Większość liczących się banków na polskim rynku wdrożyło już to rozwiązanie w oparciu o standard Polish API, opracowany przez zespół działający przy Związku Banków Polskich. W sytuacji, gdy API nie będzie działać, fintechy będą mogły uzyskać dostęp do rachunków swoich klientów za pomocą ich loginów i haseł.

Źródło: Polityka Insight

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies