Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF ostrzega: uważajcie na ataki związane ze zmianami wprowadzanymi przez dyrektywę PSD II

Nowe zasady korzystania z usług finansowych zaczną obowiązywać już 14 września. Zamieszanie z tym związane może zostać wykorzystane przez przestępców

Biuro prasowe Komisji Nadzoru Finansowego opublikowało komunikat, w którym ostrzega przed możliwymi atakami wymierzonymi w klientów banków i instytucji płatniczych. Mogą nasilić się w najbliższych dniach w związku z wejściem w życie 13 września przepisów dyrektywy PSD II i wynikających z niej aktów wykonawczych, a dotyczących bezpieczeństwa transakcji elektronicznych.

Przeczytajcie także: Już 17 września Cashless Breakfast o open bankingu

KNF uczula konsumentów, że wzmożone kontakty firm finansowych z klientami w związku z wdrażaniem nowych przepisów mogą zostać wykorzystane przez oszustów do prób wyłudzania poufnych informacji. Chodzi m.in. o ataki phishingowe, w konsekwencji których dojść może do kradzieży tożsamości lub pieniędzy. Nadzór apeluje do klientów o postępowanie zgodne z ustalonymi przez instytucje finansowe standardami komunikacji.

Przeczytajcie także: KNF przygotował ankietę na temat Innovation Hub

KNF podkreśla, że podejrzenia powinny wzbudzić wszelkiego rodzaju wiadomości mailowe, SMS oraz próby kontaktu telefonicznego, w których powołano się na wejście w życie nowych rozwiązań, a klient proszony jest o przekazanie informacji zawierających dane wrażliwe, w szczególności dane logowania do bankowości elektronicznej, kody autoryzacyjne czy kody PIN albo dane osobowe. Podejrzenie powinny wzbudzać też informacje o zablokowanym koncie.

Przypomnę, że od 14 września banki oraz inni dostawcy usług płatniczych są zobowiązani do stosowania tzw. silnego uwierzytelnienia. Oznacza to, że wybrane transakcje płatnicze a także sam proces logowania na rachunki bankowe, musi zostać zabezpieczony przynajmniej dwiema różnymi metodami.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies