Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Alior zmienia sposób logowania na konta. Wprowadza mobilną autoryzację oraz potwierdzenie operacji kodem QR

Alior uruchamia nowe funkcje bankowości elektronicznej ze względu na wchodzące w życie przepisy o tzw. silnym uwierzytelnieniu

Alior poinformował swoich klientów o zmianach, jakie wprowadzi w najbliższym czasie w systemie internetowym i aplikacji mobilnej. Mają one związek ze zmieniającymi się przepisami w zakresie bezpieczeństwa transakcji elektronicznych. Bank wdroży je jeszcze przed 14 września bieżącego roku. O dokładnej dacie ma poinformować w najbliższym czasie na stronie logowania na rachunek.

A co się zmienia? Przede wszystkim sposób logowania do systemu transakcyjnego. Nie wystarczy już login i hasło. W procesie zostanie zastosowane kolejne zabezpieczenie, którym może być konieczność podania hasła jednorazowego z SMS-a lub zatwierdzenie logowania w aplikacji na smartfonie. To tzw. mobilna autoryzacja, która będzie mogła być używana także do zatwierdzania przelewów. Alior wprowadzając to rozwiązanie dołącza do licznego już grona instytucji oferujących mobilną autoryzację od dłuższego czasu.

Przeczytajcie także: Alior wystawił Bancovo na sprzedaż?

Klienci Aliora będą mogli uniknąć każdorazowego zatwierdzania logowania kodem lub mobilną autoryzacją. Stanie się tak, jeśli dodadzą swoją przeglądarkę do zaufanych. Klienci, którzy się na to zdecydują i będą logować się na rachunek z zaufanej przeglądarki, nie będą musieli autoryzować dodatkowo procesu przez 90 dni od ostatniego potwierdzenia go kodem z SMS-a lub mobilną autoryzacją.

Dodatkowo Alior umożliwi klientom zatwierdzanie operacji aplikacją mobilną w sytuacji, gdy smartfon nie jest podłączony do internetu. Wykorzystywany do tego jest kod QR. Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba będzie w systemie transakcyjnym kliknąć przycisk "Problem z autoryzacją". Wówczas system internetowy wyświetli kod QR. Następnie konieczne będzie uruchomienie aplikacji i na ekranie logowania do niej wybranie kafla "Więcej opcji" a następnie funkcji "Autoryzacja kodem QR". Umożliwi to zeskanowanie kodu z internetu. Aplikacja wyświetli wówczas szczegóły transakcji. Po zatwierdzeniu PIN-em apka wygeneruje kod liczbowy, który następnie należy wpisać w systemie internetowym.

Przeczytajcie także: Alior ma zgodę KNF na działanie jako TPP

Ponadto Alior zapowiada zmianę zasad zlecania transakcji w ramach szybkiej płatności Blik. Co piąta tego rodzaju płatność będzie wymagała dodatkowego potwierdzenia kodem PIN, odciskiem palca lub FaceID. Dodatkowej autoryzacji kodem z SMS-a lub mobilną autoryzacją wymagać będą niektóre płatności kartą w internecie. PIN będzie wymagany z kolei przy niektórych płatnościach zbliżeniowych także na kwoty mniejsze niż 50 zł.

Zmiany wprowadzane obecnie przez Aliora to, jak wspomniałem na wstępie, efekt zmian w prawie. Większość działających w Polsce banków wdrożyło już lub zamierza wdrożyć podobne rozwiązania. Jednak ciekawą funkcją, niespotykaną zdaje się w innych instytucjach, jest zatwierdzanie transakcji aplikacją mobilną w trynie offline przy pomocy kodu QR. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale w innych bankach tej usługi nie znajduję. Ciekawe, jak to będzie działać w praktyce...

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies