Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blockchain nie taki ładny jak go malują? Większość specjalistów ma wątpliwości, czy inwestycja w niego szybko się zwróci

To wyniki badania przeprowadzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne i firmę Accenture

Jak donosi serwis Finextra, badanie zostało przeprowadzone wśród 550 specjalistów z branży finansowej odpowiedzialnych za wdrożenia różnego rodzaju przedsięwzięć wykorzystujących blockchain. Przeanalizowano także 79 projekty związane z tą technologią. Najogólniej rzecz ujmując wnioski z badania są takie, że szanse na to, że blockchain spełni pokrywane w nim nadzieje, są na razie niewielkie.

Przeczytajcie także: Atende chwali się trwałym nośnikiem na blockchainie

Większość, bo 59 proc. ankietowanych przez Światowe Forum Ekonomiczne i firmę Accenture wskazała, że nie ma pewności, iż inwestycje w projekty związane z technologią blockchain kiedykolwiek się zwrócą. Z badania wynika, że największą wartością z prowadzenia projektów wykorzystujących blockchain są korzyści wizerunkowe. Już samo ogłoszenie, że dana firma rozpoczyna jakiś projekt związany z tą technologią, może wpływać pozytywnie na wizerunek marki.

Podobne wnioski można wyciągać na podstawie zestawienia przygotowanego przez Reuters. Agencja wzięła pod uwagę 33 projekty z udziałem dużych firm ogłoszone w ciągu ostatnich czterech lat. Kilkanaście z tych przedsięwzięć z udziałem banków, giełd i firm technologicznych nie wyszło poza fazę testów. Większość projektów, które są bardziej zaawansowane, nie została jeszcze wdrożona na szerszą skalę.

Przeczytajcie także: Trwały nośnik w BNP Paribas oparty o blockchain

W tym kontekście warto wspomnieć o doświadczeniach polskich instytucji finansowych we wdrażaniu rozwiązań opartych o blockchain. Bankom PKO i BNP Paribas udało się wdrożyć produkcyjnie przygotowany wspólnie z KIR-em system do trwałego nośnika bazujący na blockchainie prywatnym. Alior zastosował do tego samego celu blockchain publiczny Ethereum. Z kolei Billon od dłuższego czasu pracuje nad systemem płatności mobilnych w tej technologii. Prace nad różnymi projektami wykorzystującymi blockchain prowadzą też m.in.Giełda Papierów Wartościowych oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Źródło: Finextra

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies