Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cyfrowy, trwały nośnik w BPS i SGB. Oba zrzeszenia postawiły na technologię WORM od Hitachi

Wcześniej rozwiązanie takie wybrały m.in. Millennium, Pekao, Santander czy Getin

BPS oraz SGB, czyli instytucje zrzeszające większość banków spółdzielczych na polskim rynku, poinformowały dzisiaj o rozwiązaniu problemu z tzw. cyfrowym, trwałym nośnikiem. Instytucje wdrożą system opracowany przez firmę Hitachi i wykorzystujący technologię WORM (rodzaj serwera, który uniemożliwia zmianę raz zapisanego na nim pliku). Z opublikowanego dziś komunikatu prasowego wynika, że dla banków z Grupy SGB rozwiązanie trwałego nośnika zapewni instytucja zrzeszająca. Z kolei dla banków z Grupy BPS – należąca do niej spółka Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych.

Przeczytajcie także: Getin wdroży cyfrowy trwały nośnik oparty o WORM

Przypomnę, że problem z trwałym nośnikiem powstał w momencie, gdy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaczął kwestionować sposób, w jaki banki wysyłają do swoich klientów ważne dokumenty, takie jak nowe cenniki czy regulaminy. UOKiK uznał, że cyfrowy trwały nośnik musi gwarantować brak możliwości zmiany treści dokumentu po wysyłce oraz dostęp do niego także po rozwiązaniu umowy klienta z bankiem. Zdaniem urzędu antymonopolowego umieszczanie cenników czy regulaminów w skrzynce wiadomości dostępnej po zalogowaniu na konto nie zawsze jest cyfrowym, trwałym nośnikiem.

Większość banków z Polski problem trwałego nośnika rozwiązało wybierając technologię WORM. Zrobiły tak m.in. Pekao, Millennium, Santander, ING, Getin czy mBank. Część instytucji postawiła na blockchain. Na przykład PKO i BNP Paribas wprowadziły system oparty o blockchain prywatny, przygotowany wspólnie z KIR-em. Z kolei Alior opracował własne rozwiązanie wykorzystujące blockchain publiczny Ethereum.

Przeczytajcie także: BOŚ wprowadza nowy system i aplikację

Natomiast system, jaki zostanie wdrożony przez BPS i SGB, powstał dzięki spółce Hitachi. Składa się na niego Hitachi Content Platform (WORM) oraz portal informacyjny klienta, tj. Hitachi Content Portal. Klienci banków spółdzielczych otrzymają jeden całodobowy punkt dostępu do kluczowych informacji, w tym zmian umownych zarówno na okres trwania relacji z bankiem jak i po jej ustaniu. Dodatkowo będą mogli wskazać preferowany sposób informowania o publikacji dokumentów (mail lub SMS). Projekt zakłada również integrację rozwiązania z systemami bankowości internetowej wykorzystywanymi przez banki.

Platforma może być stosowana przez banki SGB i BPS także do innych działań, takich jak bezpieczna wymiana plików, chmura prywatna czy jako bezpieczny magazyn danych zgodnie z dyrektywą unijną MIFID2. – Jesteśmy dumni z faktu, iż nasze rozwiązanie trwałego nośnika stało się standardem na rynku finansowym w Polsce, pomagając realnie obniżyć koszty banków przy jednoczesnym dostosowaniu do wymagań UOKiK – podkreśla Tadeusz Woszczyński, country manager Hitachi Europe w Polsce, Austrii i Europie Centralnej i Wschodniej.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies