Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Getin wdroży cyfrowy trwały nośnik. Bank postawił na technologię WORM

Rozwiązanie dostarczy Getinowi firma Hitachi

Getin poinformował w komunikacie prasowym o wdrożeniu cyfrowego trwałego nośnika. Od teraz klienci tej instytucji będą otrzymywać dokumenty, takie jak nowe regulaminy czy cenniki, za pomocą technologii WORM firmy Hitachi. Rozwiązanie to gwarantuje, że raz wprowadzonego tam dokumentu nie można podmienić na inny.

Przeczytajcie także: Alior ma trwały nośnik wykorzystujący blockchain

Przypomnę, że kwestia trwałego nośnika to od kilku lat jeden z najgorętszych tematów w bankowości. Wszystko za sprawą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uznał, że wysyłka np. nowego cennika trafiającego do skrzynki pocztowej dostępnej po zalogowaniu na rachunek bankowy nie zawsze spełnia wymogi prawne dotyczące trwałego nośnika. Chodzi przede wszystkim o to, aby dokument cyfrowy był dostępny dla klienta także po rozwiązaniu umowy z bankiem. Ponadto trwały nośnik ma gwarantować, że bank nie będzie mógł jednostronnie zamienić tego co do klienta "wysłał".

Przeczytajcie także: Tak karty rosną w internecie

Problemy z trwałym nośnikiem miała większość banków komercyjnych na polskim rynku. W wyniku postępowań prowadzonych przez UOKiK instytucje musiały wypłacać klientom rekompensaty. I zobowiązać się do zmiany swoich praktyk dotyczących dystrybucji dokumentów regulacyjnych. Większość, podobnie jak Getin, postawiła w tym obszarze na technologię WORM. Podobnie zrobiły np. Millennium, Pekao czy Santander. Natomiast PKO i BNP Paribas wybrały rozwiązanie oparte o prywatny blockchain i przygotowane przy współpracy z KIR-em. Z kolei Alior wykorzystał do trwałego nośnika blockchain publiczny Ethereum.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies