Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie. Złoży wniosek o jego upadłość

Po wtorkowej panice przy kasach i bankomatach BS, urząd przypomina, że depozyty klientów objęte są gwarancjami BFG

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła od 12 lipca 2019 r. działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie oraz postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku. Zdaniem Komisji "z powodów związanych bezpośrednio z sytuacją finansową banku nie reguluje on wobec deponentów swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków objętych ochroną gwarancyjną".

Przeczytajcie także: Upada Bank Spółdzielczy w Nadarzynie

W komunikacje KNF napisał także, że bank z podkarpackiej miejscowości "jest zagrożony upadłością i brak jest przesłanek wskazujących, że działania nadzorcze lub działania tego podmiotu pozwolą we właściwym czasie usunąć to zagrożenie".

Problemy BS w Grębowie narastały od dłuższego czasu. W poniedziałek 9 lipca KNF ustanowiła w nim zarząd komisaryczny. W nocy z poniedziałku na wtorek wśród klientów wybuchła panika – przed siedzibą instytucji ustawiła się długa kolejka chętnych do wypłaty pieniędzy lub dokonania przelewu na rachunek w innym banku. Niektórzy wybierali gotówkę z konta w okolicznych bankomatach. Wczoraj natomiast Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu przejęła od Prokuratury Rejonowej wszczęte w ubiegłym tygodniu śledztwo w sprawie działania na szkodę banku. Chodzi o udzielenie przez bank kredytów niezgodnie z procedurami (np. osobom bez zdolności kredytowej) w sumie na kwotę 17 mln zł.

Przeczytajcie także: Zatrzymano byłe kierownictwo Plus Banku

W swoim komunikacie KNF podkreśla jednocześnie, że "ogólna sytuacja ekonomiczno-finansowa sektora banków spółdzielczych w Polsce oceniana jest pozytywnie, a jednostkowe zdarzenia o charakterze incydentalnym nie wpływają na jego stabilność”. Urząd przypomina także, że wypłata pieniędzy z konta bankowego jest gwarantowana przez BFG do równowartości 100 tys. euro (ok. 425 tys. zł), niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.

Bank Spółdzielczy w Grębowie to niewielka instytucja finansowa. Według informacji z KNF klientom BFG musi wypłacić prawie 28 mln zł. Dla porównania – po upadku SK Banku z Wołomina trzeba było wypłacić jego klientom ok. 2 mld zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies