Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płacicie gotówką, bo brakuje terminali, głównie w transporcie i usługach. Wyniki badania Polski Bezgotówkowej

Użytkownicy kart aż 37 proc. swoich płatności wciąż realizują gotówką

Fundacja Polska Bezgotówkowa opublikowała wyniki badania na temat popularności kart, przeprowadzonego na jej zlecenie przez firmę Polasik Research. Badanie dowodzi, że większość (80 proc.) Polaków uważa karty płatnicze za wygodne i szybkie. Mimo to aż 57 proc. wszystkich transakcji detalicznych realizowana jest nadal gotówką. Karty odpowiadają za 38 proc. transakcji.

Przeczytajcie także: Banki mają w Polsce 215 oddziałów bezgotówkowych

To niekorzystne dla kart zjawisko wynika m.in. z faktu, że posiada je "tylko" 63 proc. Polaków w wieku od 18 do 75 lat. Oznacza to, że znaczna część społeczeństwa po prostu nie ma alternatywy i musi zapłacić gotówką. Ale nawet osoby mające karty debetowe czy kredytowe 37 proc. swoich płatności realizują banknotami i monetami. W ich wypadku problemem jest brak terminala. – W przypadku aż ośmiu (na 19 badanych) branż większość respondentów skarżyła się na niewielką dostępność urządzeń, dzięki którym można zapłacić kartą. Problem ten dotyczy w szczególności sektora usług oraz transportu – mówi prof. Michał Polasik z firmy Polasik Research.

Polacy zaczynają również doceniać usługi dodatkowe, które można wykonywać na terminalu – jest nimi zainteresowana ponad połowa respondentów. Badani z dużych miast chętnie w ten sposób płaciliby rachunki, dawali napiwki oraz wypłacali gotówkę. Osoby z mniejszych miejscowości – ponieważ zwykle mieszkają w dużych odległościach od punktów odbioru i biur obsługi – najchętniej skorzystałyby z możliwości odbioru i opłacania paczek oraz doładowywania telefonów komórkowych.

Przeczytajcie także: Mobiltek małą instytucją płatniczą

Badanie zrealizowane na zlecenie fundacji jest wyjątkowe, ponieważ będzie trwać przez 4 lata, czyli aż do 2021 roku. Pozwoli to na cykliczne pomiary transakcji i analizę zmian jakie będą zachodziły w preferencjach respondentów. Dzięki temu będzie można sprawdzić wpływ programu Polski Bezgotówkowej na zwyczaje płatnicze. Sondaż został zrealizowany na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie kwotowo-losowej 1500 respondentów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies