Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mobiltek małą instytucją płatniczą. Na liście KNF jest już 25 spółek

Mobiltek to firma świadcząca usługi płatnicze m.in. za pośrednictwem SMS premium

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała wczoraj rejestr małych instytucji płatniczych. Wśród firm znajdujących się na liście pojawiła się należąca do jednego z funduszy MCI spółka Mobiltek z Krakowa. Firma oferuje m.in. płatności przy wykorzystaniu SMS premium oraz transakcje rozliczane w ciężar rachunku za telefon. W przeszłości usługi Mobilteka wzbudzały kontrowersje. Część klientów zarzucała firmie, że wykorzystywane są przez przestępców w procederze wyłudzania pieniędzy za SMS o podwyższonej opłacie.

Przeczytajcie także: Co może mała instytucja płatnicza

Mała instytucja płatnicza pojawiła się w polskim prawie wraz z wejściem w życie w połowie ubiegłego roku znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych. MIP może świadczyć usługi płatnicze w ograniczonym zakresie, a więc jedynie na terenie Polski, a jego obroty nie powinny przekroczyć równowartości 1,5 mln euro miesięcznie. MIP nie może być tzw. podmiotem trzecim, który na podstawie PSD II może otrzymać dostęp do rachunków bankowych klientów.

Przeczytajcie także: Euronet założył dwie nowe spółki. Obie już na liście MIP

W zamian za te ograniczenia uzyskanie wpisu do rejestru MIP ma być szybsze i prostsze niż zdobycie licencji tzw. dużej instytucji płatniczej. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że i tak w polskich warunkach procedura związania ze znalezieniem się na tej liście KNF-u trwa często nawet dwa miesiące. Obecnie na liście MIP znajduje się już 25 podmiotów. Ostatnio trafiły tam m.in. dwie spółki należące do Euronetu. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies