Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rośnie liczba oszustw przy użyciu kart wydanych w Polsce. Ale aż 82 proc. z nich wykryto za granicą

Polski rynek kart płatniczych utrzymuje pozycję jednego z najbezpieczniejszych w Unii Europejskiej

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj raport na temat rozwoju systemu płatniczego w Polsce w II poł. 2018 r. Większość danych w nim zawartych, dotyczących np. liczby kart czy terminali, opisałem już wcześniej w serwisie Cashless, więc nie będę do nich wracał. Dziś chciałem natomiast zająć się nieporuszanym wcześniej tematem, a więc liczbą oszustw kartowych, odnotowanych w okresie od lipca do grudnia ubiegłego roku.

Jak zatem wynika z danych zebranych przez NBP, w II poł. 2018 r. oszuści przeprowadzili 80,4 tys. operacji fraudowych kartami wydanymi przez banki z Polski. Z kolei działający w Polsce agenci rozliczeniowi (np. operatorzy terminali płatniczych) odnotowali we wskazanym okresie 12,1 tys. fraudów. Obie liczby nie pokrywają się, gdyż dane z banków nie zawierają informacji o oszustwach przeprowadzanych w Polsce kartami wydanymi za granicą, a w danych agentów rozliczeniowych nie ma statystyki fraudów polskimi kartami dokonanych poza Polską.

Przeczytajcie także: Ktoś podszywa się pod Citi Handlowy na Facebooku

NBP podaje ponadto, że jeśli idzie o dane bankowe, to wskazują one na ponad 20-proc. wzrost liczby fraudów kartowych w porównaniu z I poł. 2018 r. Największy w nich udział miały kradzieże klasyfikowane jako "inne", do której zaliczane są np. fraudy internetowe. Więcej niż połowa wszystkich oszustw raportowanych przez banki znalazła się w tej właśnie kategorii, a ich udział wzrósł względem poprzedniego okresu o ponad 10 pkt. procentowych. Transakcje kartami sfałszowanymi stanowiły 31 proc. a zgubionymi i sfałszowanymi – niecałe 15 proc.

NBP wskazuje, że zdecydowana większość kradzieży kartami wydanymi w Polsce odbywa się poza granicami kraju i udział takich oszustw rośnie, co obrazuje poniższy wykres autorstwa NBP. W II poł. ubiegłego roku stanowiły one aż 82,5 proc. Na koniec czerwca ich udział wynosił 76,9 proc. W oszustwach kartami za granicą przeważają płatności typu card not present, a więc np. internetowe. Udział tego typu transakcji w oszustwach wynosił w II poł. 2018 r. 86,6 proc. W przypadku kradzieży w Polsce najwięcej odnotowano płatności w terminalach przy pomocy kart zgubionych lub skradzionych – stanowiły one prawie 74 proc. przypadków.

Jeżeli chodzi o wartość fraudów kartami z Polski, to w okresie od lipca do grudnia 2018 r. wyniosła ona 22,7 mln zł, i była wyższa o 34,5 proc. w porównaniu z I poł. 2018 r. Średnia wartość oszustwa wynosiła w poprzednim półroczu 282,1 zł i była wyższa o 11,7 proc. w stosunku do I poł. 2018 r.

Przeczytajcie także: Nastolatek kradł pieniądze z kart swoich bliskich

Bank centralny pisze w swoim raporcie, iż mimo dynamicznego wzrostu liczby kartowych operacji złodziejskich polski rynek należy pod tym względem do najbezpieczniejszych w Europie. Oszustwa stanowiły w II poł. 2018 r. zaledwie 0,003 proc. liczby oraz 0,006 proc. wartości wszystkich transakcji kartami, a wskaźniki te są na podobnym poziomie co w I poł. ubiegłego roku. Stało się tak za sprawą jednoczesnego i szybkiego wzrostu ogólnej liczby i wartości operacji kartami.

Natomiast z danych otrzymanych od agentów rozliczeniowych wynika, że w II półroczu 2018 r. dokonano 12,1 tys. operacji oszukańczych kartami płatniczymi, co oznacza spadek liczby o 11,8 proc. Przy tym większość transakcji dokonywanych była instrumentami wydawanymi poza Polską – ponad 76 proc. NBP zaraportował ponadto dość znaczący wzrost liczby oszustw przy pomocy przelewów – z 2,3 tys. w I poł. 2018 r. do 3,2 tys. w II poł. ubiegłego roku.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies