Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Osiem fintechów w globalnej piaskownicy regulacyjnej. Instytucja wybrała pierwsze firmy do współpracy

Spółki będą testować swoje rozwiązania w kilku krajach równocześnie

Temat piaskownicy regulacyjnej w Polsce przez nowe władze Komisji Nadzoru Finansowego odłożony został na później. Tymczasem Global Financial Innovation Network (GFIN), czyli globalna piaskownica regulacyjna uruchomiona formalnie w styczniu, właśnie wybrała pierwsze fintechy, które dzięki niej będą mogły testować swoje nowe usługi.

GFIN za pośrednictwem organizacji członkowskich zaprosiła fintechy i banki do składania wniosków o możliwość testowania proponowanych pomysłów i produktów w kilku krajach jednocześnie i w ramach operacji transgranicznych. Zgłosiły się 44 firmy, z których wybrano osiem: Alphapoint, Ascent RegTech, ATLANT, Coinvestion, DACX, Onfido, Starling Trust i Tradle.

Przeczytajcie także: Powstaje globalna piaskownica regulacyjna

Teraz firmy te będą musiały przedstawić dokładny plan testów swoich rozwiązań zgodny z regulacjami krajów, w których zamierzają te produkty sprawdzić. Po akceptacji przez regulatorów rozpocznie się faza pilotażowych wdrożeń proponowanych technologii. GFIN zapowiada, że w tej fazie "zostaną przeprowadzone próby transgraniczne, z których część będzie obejmować transakcje na żywo". Władze globalnej piaskownicy pod koniec drugiego kwartału tego roku mają ogłosić, które firmy przejdą do tej fazy testowej.

W komunikacie GFIN podkreślono, że duża liczba aplikacji pochodziła od firm zajmujących się regtechem, czyli wykorzystaniem technologii ułatwiających dostosowanie przedsiębiorstw do nowych i zmieniających się przepisów tak, by zoptymalizować ponoszone na ten cel wydatki oraz od firm wykorzystujących blockchain.

Przeczytajcie także: Prawie połowa bankowców planuje współpracę z fintechem

Globalna piaskownica oprócz pomocy fintechom w testowaniu ich produktów ma też być siecią organów regulacyjnych, która poprawi współpracę między nimi i sprawi, że instytucje będą dzielić się doświadczeniami w zakresie innowacji oraz ma być forum wspólnych działań politycznych i dyskusji na temat rozwoju rynku usług finansowych.

GFIN powstała z inicjatywy brytyjskiego Financial Conduct Authority (odpowiednika KNF), do której dołączyło 17 regulatorów z innych krajów m.in. Bank Litwy, Węgierski Bank Centralny oraz instytucje nadzorujące sektor finansowy z Kanady, Australii, Hongkongu i Singapuru. Kilka innych organizacji, w tym MFW i Bank Światowy, ma tu status obserwatora.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies