Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
KNF wydał pierwszą licencję dla instytucji pieniądza elektronicznego. Historyczne zezwolenie otrzymał Billon

Spółka oferuje m.in. system płatności mobilnych oparty o technologię blockchain

W komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o historycznym wydarzeniu, a mianowicie wydaniu pierwszego w Polsce zezwolenia na działanie w charakterze instytucji pieniądza elektronicznego. Licencję otrzymała firma Billon Solutions, jedna ze spółek z grupy warszawskiego Billona. Wcześniej KNF wydał kilkadziesiąt zezwoleń na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej, ale nigdy jako instytucji pieniądza elektronicznego. Licencja tego rodzaju uznawana jest za ważniejszą niż zezwolenie na działanie w charakterze KIP.

Przeczytajcie także: Jak rozwijać fintech w Polsce?

Dzisiejsze wydarzenie jest wyjątkowe także dlatego, że Billon oferuje usługi wykorzystujące technologię blockchain. Jednym z jego produktów jest system płatności mobilnych, który polega na zastąpieniu złotych cyfrowym odpowiednikiem. Produkt jest na rynku od kilku lat, ale nie może się przebić m.in. dlatego, że nadzór dość niechętnie patrzy na wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia związane z kryptowalutami, a rynek nie za bardzo odróżniał usługę Billona od np. bitcoina. Ogłoszona dziś decyzja KNF na pewno polskiemu fintechowi pomoże. Billon wcześniej uzyskał już licencję w Londynie.

Przy okazji komunikatu o zezwoleniu dla Billona KNF pisze, że wspiera rozwój innowacyjnych usług finansowych poprzez adaptację nowych technologii fintech. Treść opublikowanej informacji sugeruje, że Billon brał udział w programie Innovation Hub (projekt uruchomiony w ubiegłym roku i mający na celu wsparcie spółek w staraniu się o zezwolenia) i że pomogło to w zakończeniu z sukcesem procesu licencyjnego. – Wymiana informacji pomiędzy KNF a przyszłym wnioskodawcą na etapie przedlicencyjnym pomaga lepiej zrozumieć konkretny przypadek – czytam w komunikacie KNF.

Przeczytajcie także: Wojciech Kostrzewa prezesem Billona

Warto przypomnieć, że niedawno nastąpiły zmiany na stanowisku dyrektora departamentu ds. fintech w KNF. Artura Granickiego zastąpiła Magdalena Borowik. Zbiegło się to w czasie z decyzją o odłożeniu na bliżej nieokreśloną przyszłość uruchomienia tzw. piaskownicy regulacyjnej, w której młode fintechy miały testować swoje innowacyjne rozwiązania finansowe, a później ubiegać się o licencje KNF.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KNF, BILLON, KIP

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies