Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wielki test biometrii w Manchesterze. Latem miasto wprowadzi płatności za pomocą skanu palca

Fintech Fingopay zainstaluje swoje czytniki w wielu punktach handlowych, usługowych i użyteczności publicznej w trzech dzielnicach tego miasta

Brytyjskie media informują, że Manchester będzie "pierwszym miastem na świecie, które pozwoli klientom płacić za pomocą skanów palca" oraz "obszarem testowym dla płatności wykorzystujących biometrię naczyń krwionośnych". Szeroko zakrojony pilotaż tego typu płatności ma ruszyć latem tego roku w trzech dzielnicach: Spinningfields, Ancoats i King Street.

Przeczytajcie także: Fingopay zaprezentowane w Polsce

Płatności za pomocą palca zostaną wprowadzone głównie w hotelach, kawiarniach, barach i restauracjach, obiektach turystycznych i rekreacyjnych, ale Fingopay negocjuje zainstalowanie swoich czytników także w mniejszych sklepach i marketach.

Fingopay to fintech należący do brytyjskiej firmy Sthaler. Do inicjacji płatności wykorzystuje on biometrię naczyń krwionośnych finger vein opatentowaną przez japońską firmę Hitachi obecną również w Polsce. Firma wyposaża akceptantów w czytniki naczyń krwionośnych. W Polsce podobne urządzenia wykorzystywane są m.in. przez niektóre banki spółdzielcze w bankomatach, a swego czasu były one obecne w oddziałach banku BPH.

Klient, który chciałby korzystać z nowej metody płatniczej, będzie musiał za pomocą czytnika dodać wzorzec biometryczny naczyń krwionośnych swojego palca do centralnej bazy danych w chmurze. Może to zrobić przy okazji płatności z wykorzystaniem karty Mastercarda czy Visy. Później będzie płacił z rachunku wybranej karty bez konieczności posiadania przy sobie plastiku. Wystarczy, że przyłoży palec do czytnika.

Przeczytajcie także: Biometria – i klienci i banki są za

Prezes Fingopay Simon Binns podkreśla, że system ten został już przetestowany na mniejszą skalę m.in. w londyńskim nocnym klubie Proud Camden, na Brunel University i w Copenhagen Business School, a od stycznia działa też na Etihad Stadium, na którym gra klub Manchester City.

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa manchesterski pilotaż płatności biometrycznych. Przypomnę, że podobny system uruchomiony testowo na dwa miesiące w Copenhagen Business School cieszył się tak dużym uznaniem studentów i wykładowców, że po ich wezwaniach do kontynuowania projektu, pozostawiono go na dłużej. Fingopay był zaprezentowany również w Polsce. Więcej na ten temat tutaj.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies