Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rosyjski Sbierbank umożliwił płacenie w supermarketach za pomocą odcisków palców. Na razie w 20 sklepach jednej sieci

Największy rosyjski bank uruchomił takie rozwiązanie w moskiewskich delikatesowych sklepach Azbuka Vkusa

Sbierbank informuje, że ci jego klienci, którzy zarejestrowali swoje dane biometryczne nie będą musieli używać kart ani telefonów do płacenia we wskazanych sklepach. Umieszczono w nich terminale, które umożliwiają skanowanie odcisków palców.
Przeczytajcie także: GIODO: nie pozwolimy na stosowanie biometrii gdzie tylko popadnie
Bank podkreśla w swoim komunikacie, że aby zapłacić klient musi jedynie zeskanować palce oraz potwierdzić transakcję za pomocą hasła. Aby móc skorzystać z tej usługi, trzeba mieć zarejestrowane w bankowej bazie danych dwa odciski palców przypisane do karty Visa lub Mastercard. Władze banku twierdzą też, że ani Sbierbank ani sklepy nie przechowują żadnych danych biometrycznych klientów, a odciski są zarejestrowane i weryfikowane w postaci unikalnych kodów. Rosyjski bank zapowiada, że płatności za pomocą odcisków palców będą rozwijane i dostępne w kolejnych sklepach Azbuka Vkusa, w tym w sieci minimarketów.

Przypomnę, że w ubiegłym roku możliwość biometrycznego płacenia w sklepach pilotażowo uruchomił koncern Hitachi, używając do tego swojej technologii finger vein, czyli skanowania naczyń krwionośnych palców. Pilotaż został wprowadzony we współpracy z japońskim koncernem telekomunikacyjnym KDDI. Obie firmy zbudowały eksperymentalny system pozwalający płacić biometrycznie w jednym z salonów KDDI oraz w sieci sklepów z pączkami. Wcześniej urządzenia Fingopay do płacenia za pomoca tej technologii były używane pilotażowo w jednym z brytyjskich supermarketów.
Przeczytajcie także: Fingopay zaprezentowane w Polsce

Sbierbank deklaruje, że będzie rozwijał strategię "wdrażania biometrycznych narzędzi identyfikacji w procesach bankowych". To największy rosyjski bank i największa instytucja bankowa w Europie Wschodniej. Należy w ponad 50 proc. do Centralnego Banku Rosji. Natomiast Azbuka Vkusa to sieć ponad 100 rosyjskich supermarketów i mniejszych sklepów (AV Market) umiejscowionych głównie w Moskwie i Petersburgu.
KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies