Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ustawa brexitowa podpisana. Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii, tamtejsze fintechy będą mogły nadal działać w Polsce

Nowe przepisy określają zasady, na jakich firmy, m.in. fintechy licencjonowane w Londynie, będą mogły funkcjonować nad Wisłą

Kancelaria Prezydenta podała dziś komunikat o podpisaniu ustawy dotyczącej funkcjonujących w Polsce firm finansowych z Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Gibraltaru, regulującej ich działanie na wypadek bezumownego, a więc tzw. twardego brexitu. Sprawa dotyczy takich instytucji jak banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, ubezpieczalnie czy fintechy takie jak Revolut i Curve. Ustawa ma wejść w życie w dniu, w którym Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez odpowiedniej umowy.

Przeczytajcie także: Jest projekt ustawy brexitowej

Regulacja daje czas wymienionym wyżej instytucjom, na dostosowanie się do nowych okoliczności powstałych w wyniku tzw. twardego brexitu. Ustawa pozwala więc prowadzić działalność w Polsce firmom finansowym z licencją brytyjską w ograniczonym zakresie i przez ograniczony czas. Np. w przypadku banków i ubezpieczycieli okres ten wynosi dwa lata a w przypadku instytucji płatniczych – rok. W tym czasie powinny zdobyć zezwolenie na prowadzenie działalności w kraju należącym do UE.

Przeczytajcie także: Ekosystem fintech zamiast piaskownicy regulacyjnej KNF

W opublikowanym dziś komunikacie w związku z podpisaniem ustawy Komisja Nadzoru Finansowego podała, że nadrzędnym celem omówionych przepisów jest ułatwienie podmiotom brytyjskim działającym w Polsce ograniczenia negatywnych skutków brexitu dla klientów. Z tego względu omawiane przepisy dotyczą działalności rozpoczętej przed dniem wejścia w życie ustawy i w większości przypadków ograniczają możliwość zawierania nowych umów, ich przedłużania lub zmiany.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies