Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest projekt ustawy brexitowej. Instytucje płatnicze z licencją brytyjską zyskają rok na dostosowanie się do nowych okoliczności

Projekt autorstwa Ministerstwa Finansów pojawił się dziś na stronach Rządowego Centrum Legislacji

O tym, że resort finansów pracuje nad nowym prawem, wiadomo od kilku dni, gdy odpowiednia informacja znalazła się w wykazie prac Rady Ministrów. Rząd ma przyjąć projekt odpowiedniego prawa jeszcze w tym miesiącu. A co ono będzie zawierać? Projekt ustawy zawisł dziś na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Przeczytajcie także: Resort finansów szykuje specustawę na brexit

Projekt nowego prawa autorstwa Ministerstwa Finansów zawiera przepisy, dotyczące instytucji posiadających siedzibę w Wielkiej Brytanii, Irlandii lub na Gibraltarze oraz wydane przez tamtejsze instytucje nadzorcze zezwolenia czy licencje. Dotyczy to m.in. banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich, towarzystw ubezpieczeniowych, instytucji płatniczych i instytucji pieniądza elektronicznego.

Przeczytajcie także: Czym skończą się kłopoty Revoluta?

Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że daje on czas wymienionym wyżej instytucjom, na dostosowanie się do nowych okoliczności powstałych w szczególności w sytuacji tzw. twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez jakiejkolwiek umowy. Projekt pozwala więc na prowadzenie działalności w Polsce firmom finansowym z licencją brytyjską w ograniczonym zakresie i przez ograniczony czas. Np. w przypadku banków i ubezpieczycieli okres ten wynosi dwa lata a w przypadku instytucji płatniczych – rok. W tym czasie powinny zdobyć zezwolenie na prowadzenie działalności w kraju należącym do UE.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies