Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Atak z podmianą numeru rachunku odbiorcy znów groźny. ING ostrzega klientów

O tego rodzaju technikach wyłudzeń było głośno kilka lat temu

Bank Śląski opublikował ostrzeżenie dotyczące nowego ataku, którego ofiarami mogą stać się klienci korzystający z bankowości elektronicznej. Przestępcy wykorzystują znaną już w przeszłości technikę polegającą na podmianie numeru rachunku odbiorcy przelewu. W rezultacie właściciel konta zlecając i autoryzując transakcje do znanych sobie osób, faktycznie przelewać może pieniądze na konta złodziei.

Przeczytajcie także: Czy wiecie, jakie są najczęstsze incydenty bezpieczeństwa w sieci?

Śląski pisze w swoim ostrzeżeniu, że przestępcy inicjują atak wiadomością e-mail lub SMS, która dotyczy np. zaległości za usługi telekomunikacyjne, prąd czy gaz. Wiadomość taka zawiera załącznik lub link. Kliknięcie w niego powoduje zainstalowanie na urządzeniu złośliwego oprogramowania, które może podmieniać numery rachunków odbiorcy przelewów lub podstawiać fałszywą stronę logowania na konto bankowe.

ING tradycyjnie uczula więc klientów, by nie klikali w załączniki czy linki w wiadomościach otrzymywanych od nieznajomych nadawców, logując się na konto dokładnie sprawdzali adres strony banku, a autoryzując transakcje – sprawdzali numer konta odbiorcy.

Przeczytajcie także: Sprawdźcie, co musicie zrobić, gdy zgubicie dowód osobisty

Jak wspomniałem, atak wykorzystujący mechanizm podmieniający numer rachunku odbiorcy pojawił się po raz pierwszy na polskim rynku kilka lat temu. Ucierpieć musiało wówczas wielu klientów banków, skoro część instytucji zmuszona została do zaimplementowania do swoich systemów transakcyjnych rozwiązań ułatwiających obronę przed takim procederem. Polegają one np. na wyświetlaniu dodatkowego komunikatu ostrzegawczego podczas wprowadzania numeru konta w formatce przelewu. Od dłuższego czasu jednak o ataku z podmianą numeru rachunku było cicho.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies