Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Utraty dowodu już nie musicie zgłaszać w gminie. Ale nie zapomnijcie zastrzec go w banku

Od teraz policja przyjmująca zgłoszenie o zaginięciu dokumentu wysyła taką informację także do państwowego Rejestru Dowodów Osobistych

Ministerstwo Cyfryzacji właśnie pochwaliło się na swojej stronie internetowej, że zmieniły się przepisy i wprowadzano ułatwienia dla osób zgłaszających utratę dowodu osobistego. Do tej pory nie wystarczyło powiadomienie policji. Nieszczęsny petent musiał w tej sprawie udać się jeszcze do urzędu gminy, by odpowiednia informacja o utracie dokumentu tożsamości trafiła do Rejestru Dowodów Osobistych. Teraz nie jest to konieczne.

Przeczytajcie także: KNF zakazał działalnoście firmie Homepay IP

Jak pisze resort cyfryzacji, zgodnie z nowymi zasadami po zgłoszeniu utraty dowodu na policji ta od razu przekazuje odpowiedni komunikat do RDO. Ministerstwo przypomina również, że nowe dokumenty, tzw. e-dowody osobiste wydawane od kilku dni, pozwalają na ich czasowe zawieszenie za pośrednictwem usługi online. Dzięki temu gdy dokument się po pewnym czasie znajdzie, można z niego nadal korzystać bez konieczności ubiegania się o nowy.

Przeczytajcie także: Nawet kurczaki wiedzą, że proste hasła są złe

Tymczasem pamiętajcie, że niezależnie od tego czy macie stary czy nowy dowód osobisty, bezwzględnie jego utratę w pierwszej kolejności powinniście zgłosić w banku. Ten doda go do prowadzonej przez Związek Banków Polskich bazy dokumentów zastrzeżonych. Tylko to zabezpieczy Was przed zaciągnięciem na Wasze konto kredytu w banku czy chwilówki w firmie pożyczkowej przez nieuczciwego znalazcę dowodu. Zgłoszenie na policji albo w urzędzie gminy przez takim ryzykiem Was nie zabezpiecza. Pamiętajcie o tym i uczulcie na to swoich bliskich i znajomych.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies