Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płatności bez PIN do 100 zł raczej nie w tym roku

Bankowcy chcą najpierw wdrożyć zmiany wynikające z implementacji dyrektywy PSD II

Obie najważniejsze na polskim rynku organizacje płatnicze, a więc Mastercard i Visa, mają już zgodę Narodowego Banku Polskiego na to, aby podnieść z 50 do maksymalnie 100 zł limit na płatności bezgotówkowe kartami, niewymagające autoryzacji kodem PIN. Gdy pierwsza z nich otrzymała decyzję NBP, informowano, że limit ten może się zmienić w III kw. 2019 r.

Dziś zarówno przedstawiciele Mastercarda jak i Visy podkreślają, że decyzję o terminie podniesienia limitu podejmą banki – wydawcy kart oraz operatorzy terminali płatniczych. I wygląda na to, że operacja ta nie zostanie przeprowadzona ani w III ani nawet w IV kw. bieżącego roku tylko w 2020 roku. Wszystko za sprawą dyrektywy PSD II. Przypomnę, że we wrześniu mija termin na dostosowanie się do niektórych przepisów tej dyrektywy i powiązanych z nią wytycznych technicznych zwanych RTS-ami. Wprowadzają one m.in. obowiązek autoryzacji kodem PIN transakcji po przekroczeniu określonych limitów (maksymalnie równowartość 150 euro jako wartość łączna występujących po sobie kolejno płatności).

Przeczytajcie także: Visa ma zgodę NBP na podniesienie limitu na płatności bez PIN

Jak dowiaduję się w Związku Banków Polskich, prawdopodobnie większość banków ustali wymieniony wyżej limit w okolicy 200 zł, bo to kwota zbieżna z jeszcze innym limitem określającym odpowiedzialność użytkownika karty za transakcje oszukańcze (wynosi równowartość 50 euro). W rezultacie zapewne często będzie się zdarzać, że użytkownicy kart w Polsce, przyzwyczajeni dziś do płatności bez PIN-u za zakupy o wartości poniżej 50 zł, będą zaskakiwani koniecznością wprowadzenia PIN-u nawet za zakupy o wartości kilku złotych, gdy łącznie płatności bez PIN-u przekroczą kwotę 200 zł.

Dlatego, jak mówi Wojciech Pantkowski z ZBP, podniesienie limitu na płatności bez PIN-u do 100 zł raczej na pewno nie stanie się w III kw. – Najpierw chcielibyśmy sprawdzić, jak klienci przyjmą nowe zasady korzystania z kart płatniczych związane z implementacją dyrektywy PSD II – mówi przedstawiciel ZBP. Z tego łatwo wyciągnąć wniosek, że podniesienie limitu na płatności bez PIN-u przesunie się na 2020 r., ponieważ IV kw. to sezon wzmożonych zakupów przed Bożym Narodzeniem, w którym nikt nie będzie ryzykował wprowadzania dużych zmian.

Przeczytajcie także: Coraz łatwiej wypłacić gotówkę zbliżeniowo

Obowiązujący obecnie w Polsce limit na płatności bez PIN-u ustalono w ubiegłej dekadzie, gdy wprowadzano karty zbliżeniowe. Wielu klientów artykułowało wówczas obawy o bezpieczeństwo tej innowacji, a niski limit pomagał te lęki przezwyciężyć. Ale od tamtego czasu wiele się zmieniło. Płatności bezstykowe stały się powszechne, a karty zbliżeniowe uznawane są za równie bezpieczne co tradycyjne stykowe. Ponadto zdecydowanie wzrosły zarobki i ceny, a obowiązujący w Polsce limit należy do najniższych nie tylko w Europie Środkowej.

Natomiast ZBP pracuje nad jeszcze jednym rozwiązaniem, które pozwoli bankom na niewymuszanie autoryzacji PIN-em nawet po przekroczeniu limitu kwotowego narzucanego przez PSD II. Dotyczyć to może stałych klientów banków, których zachowania płatnicze będą monitorowane i ryzyko transakcji fraduowych w ich wypadku będzie bardzo niskie. Rozmowy na ten temat jeszcze jednak trwają, a wypracowane rozwiązanie przed wdrożeniem będzie musiało zostać dodatkowo przedyskutowane z Komisją Nadzoru Finansowego.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies