Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najpierw wpisali ją na listę ostrzeżeń, a później dali zezwolenie na działanie. TNN Finance w rejestrze KNF

Firma, która prowadzi jeden z pierwszych na polskim rynku kantorów internetowych, została dodana do rejestru małych instytucji płatniczych

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała wczoraj rejestr małych instytucji płatniczych. Wśród dwóch nowych podmiotów, które w nim się znalazły, jest sosnowiecka firma TNN Finance, prowadząca jeden z pierwszych na polskim rynku internetowych serwisów wymiany walut – kantoronline.pl. Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie KNF spółka może prowadzić działalność polegającą m.in. na przyjmowaniu wpłat od klientów oraz wykonywaniu przelewów i przekazów pieniężnych.

Przeczytajcie także: TNN Finance na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Co ciekawe TNN Finance to ta sama firma, która w listopadzie ubiegłego roku znalazła się na celowniku KNF i trafiła na listę tzw. publicznych ostrzeżeń. Wówczas nadzór zarzucał spółce prowadzenie bez odpowiedniego zezwolenia działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych oraz wydawania pieniądza elektronicznego. Czy uzyskanie wpisu w rejestrze MIP oznacza, że TNN zniknie z listy ostrzeżeń publicznych? Zapytałem o to biuro prasowe KNF. Gdy uzyskam jakiś komentarz, zaktualizuję tekst.

Natomiast problem nadzoru państwa nad kantorami internetowymi stał się w Polsce głośny w połowie ubiegłego roku, gdy klienci jednego z największych tego typu podmiotów w Polsce – Fritz Exchange mieli problem z odzyskaniem pieniędzy. Co ciekawe firma ta posiadała wydaną przez KNF licencję krajowej instytucji płatniczej, która, po upublicznieniu problemów z regulowaniem zobowiązań wobec klientów, została jej we wrześniu odebrana. Sprawa Fritz Exchange sprowokowała też działania resortu finansów. Ministerstwo rozpoczęło prace nad ustawą, która w specjalny sposób ma regulować działalność kantorów internetowych.

Przeczytajcie także: Fritz Group traci licencję instytucji płatniczej

Tymczasem zezwolenie na prowadzenie działalności w charakterze małej instytucji płatniczej staje się lekiem na wszelkie zło w polskim sektorze finansowym. Przypomnę, że niedawno w rejestrze MIP znalazło kilka instytucji z innej branży mającej na pieńku z nadzorem, czyli firm działających w obszarze kryptowalut. Uzyskanie wpisu do rejestru MIP jest o wiele prostsze niż zdobycie licencji tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. Niestety, zezwolenie MIP ma swoje ograniczenia. Nie pozwala m.in. na prowadzenie działalności za granicą oraz ma limit obrotów w wysokości 1,5 mln euro miesięcznie.

Natomiast do rejestru małych instytucji płatniczych dopisano wczoraj jeszcze jedną firmę. Jest nią spółka Fines z Sopotu. Firma ta posiada ogólnokrajową sieć agencji pośrednictwa finansowego, w których oferuje m.in. pożyczki i kredyty bankowe.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies