Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
11 banków, które oferują konta dla dzieci

Edukację finansową najlepiej zacząć jak najwcześniej, a początek roku szkolnego to dobry pretekst by założyć dziecku rachunek w banku. Oto przegląd tego co w tym zakresie oferują instytucje w naszym kraju

Choć przykro to powiedzieć, wakacje powoli dobiegają końca. Zbliża się wrzesień, a to oznacza, że początek nowego roku szkolnego za pasem. Jeżeli macie dzieci, zapewne wiecie, jak się już „cieszą” na nowe wyzwania, z którymi przyjdzie im się zmagać od 1 września.

Początek nauki może być także dobrym momentem, aby założyć dziecku rachunek w banku wraz z kartą i zacząć jego edukację finansową. Im wcześniej tym lepiej.

Przeczytajcie także: Co robić, gdy ukradną telefon, na którym jest aplikacja płatnicza

W związku z tym przygotowałem zestawienie rachunków oferowanych przez działające u nas banki osobom niepełnoletnim. Dokonałem ich subiektywnego podziału na trzy grupy: średnie, dobre i bardzo dobre. Kryteria, które decydowały o przydziale do poszczególnych grup, to przede wszystkim ceny usług, dostęp do bankowości mobilnej oraz innych usług, jak choćby płatności mobilnych.


Średnie

BOŚ – Konto H2O

Bank oferuje prowadzenie tego rachunku bezpłatnie. Jednak pobiera prowizje za wykonywanie przelewów. Nawet jeżeli młodzi klienci robią to za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego, kosztuje to 0,5 zł od każdej transakcji.

Płatna jest również karta debetowa wydawana do „Konta H2O”. Jej obsługa kosztuje 1 zł miesięcznie. Dodać jednak trzeba, że karta BOŚ może przypaść do gustu młodzieży, bo została wykonana z przeźroczystego plastiku.

Użytkownicy „Konta H2O” mają do dyspozycji dwie darmowe wypłaty z bankomatu Euronetu miesięcznie. Korzystanie z pozostałych bankomatów to koszt 5 zł każdorazowo. Dodać też trzeba, że BOŚ jest jednym z nielicznych banków w Polsce, który nie ma jeszcze aplikacji mobilnej, co dla młodych osób może być istotne.

BPS – Talent Konto

Bank oferuje prowadzenie tego rachunku bezpłatnie, jeżeli jeden z rodziców lub opiekun ustawowy również posiada lub założy konto w BPS. W przeciwnym razie miesięczna prowizja za użytkowanie „Talent Konta” wynosi 5 zł.

Przelewy zlecane za pośrednictwem serwisu internetowego są bezpłatne, podobnie jak wypłaty gotówki z bankomatów Grupy BPS oraz banków zaprzyjaźnionych (łącznie 4,7 tys. maszyn). Korzystanie z urządzeń innych sieci wiąże się z prowizją w wysokości 5 zł każdorazowo. Bank BPS również nie posiada aplikacji mobilnej.

Deutsche Bank – db Smart

Bank umożliwia korzystanie z rachunku bezpłatnie, jednak płatne są przelewy, także te wykonywane za pośrednictwem serwisu internetowego – 0,5 zł od każdej transakcji. Darmowa jest również karta debetowa wydawana do rachunku oraz wypłaty z bankomatów własnych banku oraz sieci Euronet. Skorzystanie z maszyny innego operatora wiąże się z prowizją w wysokości 2 proc., min. 8 zł od każdej transakcji.

Przeczytajcie także: Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnej banku

Podobnie jak BOŚ i BPS, Deutsche Bank nie posiada aplikacji mobilnej. Ponadto dopiero w październiku wdroży możliwość wykonywania przelewów wewnętrznych w godzinach wieczornych oraz w soboty, niedziele i święta. Na razie, co może się wydawać wręcz nieprawdopodobne, bank umożliwia wykonywanie przelewów pomiędzy własnymi rachunkami w dni powszednie do godz. 19.

Toyota Bank – Konto Click

Charakterystyczną cechą konta dla młodzieży prowadzonego przez Toyota Bank jest wysokie oprocentowanie gromadzonych tu oszczędności. Użytkownicy rachunku „Click” mogą uzyskać 2,5 proc. w skali roku, jeśli mają nie więcej niż 8 tys. zł. Powyżej tej kwoty odsetki spadają do 0,5 proc.

Prowadzenie rachunku jest bezpłatne, natomiast za kartę trzeba zapłacić 1 zł miesięcznie i jest to prowizja bezwarunkowa. W charakterystyczny sposób bank nalicza również prowizje od wypłat gotówki z bankomatów. Pierwsze trzy wypłaty w miesiącu są bezpłatne niezależnie od tego z jakiego bankomatu klient skorzysta. Natomiast każda następna transakcja w dowolnym urządzeniu to koszt 4,5 zł. Bank nie oferuje aplikacji mobilnej.


Dobre

BPH – Cool Konto

Bank oferuje prowadzenie tego rachunku za darmo dla osób w wieku poniżej 18 lat. Starsi muszą płacić 7 zł miesięcznie dlatego klientów, którzy posiadają „Cool Konto” i już z niego wyrośli bank zachęca do przekształcenia go w inny rachunek z oferty dla dorosłych. Środki zgromadzone na „Cool Koncie” nie są oprocentowane.

Bezpłatne jest wydanie i korzystanie z karty debetowej oraz przelewy zlecane za pośrednictwem bankowości internetowej. BPH oferuje również nowoczesną aplikację mobilną na smartfony z systemem operacyjnym Android i iOS. Klientom posiadajacym telefon w sieciach Orange lub T-Mobile umożliwia również korzystanie ze zbliżeniowych płatności mobilnych.

Euro Bank – Konto Junior

Prowadzenie konta kosztuje 3 zł miesięcznie. Chyba że konto w Euro Banku posiada jeden z rodziców lub opiekun ustawowy. Wówczas „Junior” prowadzony będzie bezpłatnie. Przelewy zlecane w systemie internetowym są darmowe podobnie jak wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Przeczytajcie także: Euro Bank wstrzymał prace nad Blikiem

Zapłacić trzeba będzie za kartę debetową, jeżeli nie jest używana. I tak prowizja za visę wynosi 3,45 zł miesięcznie a za mastercarda – 3,95 zł. Dość łatwo jednak uniknąć opłat – wystarczy wykonać transakcje bezgotówkowe przynajmniej na łączną kwotę 50 zł miesięcznie.

Euro Bank posiada wygodną aplikację mobilną, dostępną na urządzenia z systemem operacyjnym Android, iOS oraz Windows Phone. Podobnie jak w BPH także klienci Euro Banku mogą korzystać z mobilnych płatności zbliżeniowych. Usługa jest dostępna dla właścicieli telefonów w sieci Orange i T-Mobile.

Pekao – Eurokonto Kieszonkowe

Otwarcie i prowadzenie rachunku a także przelewy wewnętrzne i zewnętrzne wykonywane za pośrednictwem serwisu internetowego są bezpłatne. Jest za to prowizja za użytkowanie karty. Wynosi 0,99 zł i jest to opłata bezwarunkowa, co oznacza, że nie można jej uniknąć wykazując się np. wysoką aktywnością korzystania z karty.

Wypłaty z bankomatów należących do banku Pekao są bezpłatne. Korzystanie z urządzeń innych sieci to każdorazowo koszt 2 proc. min. 5 zł. Wyjątkiem są bankomaty Euronetu. Tu prowizja wyniesie 1,49 zł niezależnie od kwoty wypłaty. Ale to tylko promocja, która trwa to końca kwietnia przyszłego roku.

Bank Pekao prowadzi również specjalną infolinię dla posiadaczy „Eurokonta Kieszonkowego”. Dzwoniąc na nią można dowiedzieć się m.in. o imprezach odbywających się w okolicy, repertuarze kin czy zniżkach w szkołach językowych przysługujących klientom banku.

Pekao ma niezłą aplikację mobilną oraz jako jedyny obecnie w Polsce mobilne płatności zbliżeniowe w technologii wykorzystującej chmurę obliczeniową. Dzięki temu są one dostępne dla posiadaczy odpowiednich smartfonów bez względu na to, z usług którego operatora komórkowego korzystają.

PKO BP – Konto Pierwsze

Bank nie pobiera prowizji za prowadzenie tego konta, podobnie jak za przelewy zlecane za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego oraz za wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą. Płaci się natomiast za użytkowanie samej karty – 3,9 zł miesięcznie. Z prowizji tej zwalnia wykonanie min. 2 transakcji bezgotówkowych plastikiem miesięcznie.

Bank proponuje również użytkownikom „Konta Pierwszego” włączenie usługi o nazwie „Autooszczędzanie”. Umożliwia ona automatyczne lokowanie niewielkich kwot w przypadku wykonania wybranych transakcji, np. płatności kartą czy przelewu. Klient może zdecydować, czy lokowaną kwotą będzie zaokrąglenie do pełnych 10 zł, procent od transakcji, czy np. 5 zł za każdym razem. Autooszczędzana kwota ląduje na wybranym rachunku oszczędnościowym. Podobna usługa dostępna jest również w ofercie mBanku i ING Banku.

Przy okazji warto dodać, że PKO BP jako jedyny bank w naszym kraju posiada również „Konto dla dziecka”, dla pociech w wieku poniżej 13 lat. Oferuje także aplikację mobilną, dzięki której można korzystać z płatności mobilnych Blik. W najbliższym czasie bank zamierza wprowadzić nową generację aplikacji wraz z mobilnymi płatnościami zbliżeniowymi.


Bardzo dobre

ING Bank – Konto Direct

Bank nie posiada obecnie w ofercie specjalnego rachunku dla dzieci i młodzieży. Oferuje jednak swoje standardowe „Konto z Lwem Direct” w specjalnej wersji dla osób niepełnoletnich. Jego prowadzenie jest bezpłatne, podobnie jak przelewy wykonywane przez internet oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju.

Bank oferuje także sporo gadżetów, które mogą zainteresować osoby młode. Jego klienci mogą więc korzystać z dobrze ocenianej aplikacji mobilnej pozwalającej na korzystanie z płatności mobilnych Blik. Oferuje również naklejki zbliżeniowe, karty z indywidualnym wizerunkiem oraz zbliżeniowe płatności mobilne dla właścicieli telefonów w sieci Orange.

mBank – Izzy Konto

Za prowadzenie tego rachunku oraz większość najważniejszych usług z nim powiązanych nie zapłacą osoby w wieku do 18 lat. Za darmo można więc wykonywać przelewy wewnętrzne i zewnętrzne czy wypłacać gotówkę z bankomatów Euronetu, BZ WBK i Planet Cash. Bezpłatna jest również wydawana do konta karta debetowa a dodatkowo płacąc nią w wybranych miejscach użytkownik dostaje zniżki, np. 10 proc. na bilety w sieci kin Cinema City.

Posiadacze „Izzy Konta” w wieku powyżej 18 lat będą musieli za kartę zapłacić 4 zł miesięcznie, chyba że wykonają nią transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 100 zł miesięcznie. Wówczas zostaną zwolnieni z tej prowizji.

Przeczytajcie także: mBank wprowadził logowanie biometryczne do aplikacji mobilnej

Środki zgromadzone na „Izzy Koncie” są symbolicznie oprocentowane w wysokości 0,7 proc. w skali roku. Podobne warunki obowiązują również na „Koncie Osobistym 13+” prowadzonym przez mBank pod marką Orange Finanse. Z tym, że zgromadzone tutaj oszczędności nie podlegają nawet temu symbolicznemu oprocentowaniu.

Klienci mBanku mają dostęp do jednej z najlepszych aplikacji mobilnych, płatności zbliżeniowych (klienci Orange i T-Mobile) oraz systemu płatności mobilnych Blik.

Millennium – Konto 360 Junior

Bank otwiera i prowadzi rachunek bezpłatnie. Darmowe są również przelewy wykonywane za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz wypłaty gotówki z bankomatów własnych banku. Prowizja za kartę wynosi 4 zł miesięcznie. Chyba że zostanie wykonana przynajmniej jedna transakcja bezgotówkowa w miesiącu to prowizji nie będzie.

Wypłaty z urządzeń innych sieci w Polsce są również bezpłatne pod tym samym warunkiem. W przeciwnym razie prowizja wyniesie 1 zł w bankomatach BZ WBK i Planet Cash oraz 5 zł w urządzeniach innych sieci.

Środki gromadzone na koncie nie są oprocentowane. Istnieje jednak możliwość otwarcia bezpłatnego rachunku oszczędnościowego powiązanego z „Kontem 360 Junior”, na którym odsetki wynoszą do 3 proc. w skali roku.

Millennium oferuje aplikację mobilną na smartfony ze wszystkimi najważniejszymi systemami operacyjnymi oraz jako jeden z niewielu w Polsce – aplikację na smartwatche. Jego klienci mogą również korzystać z systemu płatności mobilnych Blik.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies