Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bank SGB wdrożył mobilne płatności zbliżeniowe

Właściciele rachunków w bankach spółdzielczych zrzeszonych w SGB mogą już płacić smartfonami zbliżeniowo. Pod warunkiem, że są jednocześnie klientami Orange lub T-Mobile

SGB oraz MasterCard poinformowały przed chwilą o nowym wdrożeniu płatności mobilnych w technologii simcentrycznej. Pozwala ona na dokonywanie płatności bezstykowych telefonami na tej samej zasadzie, jak robi się to kartą zbliżeniową. Klient chcący z tego rozwiązania skorzystać, musi spełniać jednak kilka warunków.

Po pierwsze musi posiadać smartfon z wbudowanym modułem NFC, służącym do komunikacji aparatu z terminalem w sklepie. W grę wchodzą więc jedynie nowsze urządzenia z systemem operacyjnym Android oraz Windows Phone. Musi również być klientem jednego z dwóch operatorów komórkowych, współpracujących z MasterCardem, czyli Orange i T-Mobile. Technologia simcentryczna swoją nazwę bierze bowiem stąd, że dane potrzebne do przeprowadzania transakcji przechowywane są na karcie SIM. A do tego potrzebna jest zgoda telekomu.

Przeczytajcie także: Płatności HCE startują w Getinie

To ograniczenia, które powodują, że choć płatności takie są dostępne na polskim rynku od kilku lat jak dotąd nie zyskały popularności. Szacuje się, że korzysta z nich kilkadziesiąt tysięcy klientów. Płatności simcentryczne znajdują się w ofercie mBanku, Getinu, Raiffeisen Polbanku, Euro Banku, BPH, Aliora i ING Banku Śląskiego.

W powodzenie płatności mobilnych także w tym schemacie wierzy jednak szef MasterCarda w Polsce. – Kanał mobilny stanowi przyszłość rynku płatności na świecie, a polski rynek jest doskonale przygotowany na upowszechnienie nowego standardu. Czołowe banki i operatorzy telekomunikacyjni oferujący możliwość zbliżeniowych płatności mobilnych oraz ponad 75 proc. terminali płatniczych obsługujących tego typu transakcje – to wszystko, czego trzeba, by pozostać światowym liderem w dziedzinie nowoczesnych płatności – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału MasterCard Europe.

Przeczytajcie także: Płatności zbliżeniowe już jesienią w aplikacji IKO

Moim zdaniem jednak, o wiele większe szanse na upowszechnienie się ma HCE. Dzięki niej również można płacić telefonem zbliżeniowo, ale dane transakcyjne przechowywane są nie na karcie SIM telefonu, a w tzw. chmurze obliczeniowej, z którą łączy się aplikacja zainstalowana na smartfonie. Nie jest zatem potrzebne porozumienie banku z telekomem. To rozwiązanie prostsze i tańsze. Dziś w ten sposób płacić mogą klienci Pekao. Wkrótce dołączą do nich właściciele rachunków w BZ WBK, Getinie i PKO BP.

Natomiast informacja o wdrożeniu płatności mobilnych w SGB to już druga technologiczna wiadomość z tego banku w ciągu ostatnich dni. Niedawno bank poinformował o udostępnieniu zrzeszonym bankom przelewów ekspresowych w systemie Express Elixir.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies