Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Impact fintech ’18 to już historia. Zobaczcie co się działo

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego Impactu było ogłoszenie przez Mastercarda uruchomienia w Warszawie tzw. fabryki startupów

Wczoraj w Łodzi zakończył się drugi, ostatni dzień tegorocznego Impact fintech. Za jedno z najważniejszych jego wydarzeń należy uznać ogłoszenie przez Mastercard uruchomienia w Warszawie The Heart Ventures, przedsięwzięcia, określanego jako fabryka startupów. – Kiedy zastanawialiśmy się nad najlepszą lokalizacją dla fabryki fintechowych startupów, szybko okazało się, że ziemia obiecana to Polska. Nasze zaangażowanie w The Heart Ventures oznacza, że wspólnie będziemy produkować wyjątkowe, przełomowe rozwiązania i firmy dla branży finansowej – podkreślił Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny Mastercard w Polsce.

Przeczytajcie także: Mastercard tworzy The Heart Ventures

Tegoroczny Impact fintech odwiedziło ok. 2 tys. gości. Przez dwa dni na trzech scenach zorganizowanych w łódzkim Hiltonie oraz Wytwórni odbywały się debaty, warsztaty i spotkania startupów z inwestorami, naukowców ze środowiskiem biznesowym oraz kluczowych decydentów z sektora publicznego i prywatnego. Największe w regionie Europy Centralnej i Wschodniej wydarzenie poświęcone fintechowi stało pod znakiem łączenia startupów z zasobami korporacji. To, zdaniem ekspertów, idealny model rozwoju rynku, a za jeden z motorów napędowych branży uznano blockchain.

W trakcie Impact fintech ’18 zaprezentowano raport "Blockchain Compass 2018". Wynika z niego, że już niemal co dziesiąty startup nad Wisłą korzysta z blockchaina, a prawie 50 proc. tych firm ma międzynarodowy zespół. Ich celem jest rozwój globalny przy kluczowych kompetencjach technologicznych budowanych w Polsce. Taka myśl przyświeca m.in. ArtShare, zwycięzcy bitwy startupów, jaka przez 2 dni miała miejsce na scenach Impact fintech’18. Zdaniem międzynarodowego jury, to właśnie ta aplikacja do dzielenia się zyskami, prowizjami i prawami autorskimi na rynku sztuki ma szansę na wielką globalną karierę.

Przeczytajcie także: Bankowcy w bankach już nie wystarczą

Tymczasem w rozwoju fintechu nad Wisłą pomóc może piaskownica regulacyjna, jaka powstaje z inicjatywy Komisji Nadzoru Finansowego. W obliczu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Polska ma szansę oferować jedyną aktywną piaskownicę w UE. Artur Granicki, dyrektor departamentu innowacji finansowych w KNF powiedział podczas Impact fintech ’18, że piaskownica to początek. – Wkrótce uruchomimy FinTech Hub czyli nowoczesną, darmową przestrzeń coworkingową, kierowaną do fintechów. Taka kombinacja oznacza, że właśnie w Polsce umiejscowimy potężny magnes dla całej europejskiej branży na styku finansów i technologii – stwierdził przedstawiciel KNF.

Jak na rozwój fintechu reagują bądź powinny reagować banki? Zdaniem Chrisa Skinnera, publicysty i partnera w 11:FS, wygrają ci, którzy w 2019 r. wpuszczą do zarządów jak najwięcej świeżej krwi. Tej niemal nastoletniej. Brzmi to jak herezja? – Przecież to nastolatkowie kilka lat temu stworzyli podwaliny wielu rozwiązań i usług, które dziś stają się standardem w fintechu. Oni nie znają bankowych procedur i ograniczeń. Oni kodują i wiedzą, czego potrzebują zwykli ludzie. Zatem bankierzy – jeśli nie chcecie zostać dinozaurami – otwórzcie zarządy na młodych ludzi od technologii – namawiał Chris Skinner.

KATEGORIA
PATRONATY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies