Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ważna decyzja KNF. Polski Bank Apeksowy, trzecie zrzeszenie banków spółdzielczych, nie rozpocznie działalności

Komisja Nadzoru Finansowego uzasadnia decyzję m.in. "brakiem należytego przygotowania organizacyjnego"

W wydanym dziś komunikacie KNF stwierdziła, że zezwolenie na rozpoczęcie działalności przez Polski Bank Apeksowy nie może zostać wydane. Komisja wymienia powody takiej decyzji: "brak należytego przygotowania organizacyjnego do rozpoczęcia działalności, niedysponowanie odpowiednimi warunkami do przechowywania środków pieniężnych i innych wartości, z uwzględnieniem zakresu i rodzaju prowadzonej działalności bankowej oraz niespełnianie warunków określonych w decyzji o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku".
Przeczytajcie także: BPS i SGB zyskają konkurencję
KNF uznała też, że banki spółdzielcze tworzące PBA mogą rozpocząć starania o przyłączenie się do obecnie funkcjonujących zrzeszeń BPS lub SGB i tym samym o wstąpienie "do Systemów Ochrony Instytucjonalnej lub też mogą wystąpić do KNF o zezwolenie na prowadzenie samodzielnej działalności tj. poza zrzeszeniami (banki spółdzielcze, których fundusze własne stanowią równowartość w złotych co najmniej 5 mln euro)".
Komisja rok temu wydała zgodę na utworzenie PBA. Wniosek w tej sprawie złożyło 56 banków spółdzielczych. Miało to być trzecie, obok BPS i SGB, zrzeszenie banków spółdzielczych na polskim rynku. Działalność instytucji miała polegać wyłącznie na świadczeniu usług na rzecz banków spółdzielczych wchodzących w jej skład; zapewniać m.in. realizację rozliczeń, zagospodarowanie nadwyżek, obsługę finansową czy utrzymanie płynności wszystkich członków zrzeszenia. PBA miał nie posiadać własnych placówek i nie prowadzić żadnej działalności komercyjnej.
Przeczytajcie także: Banki Spółdzielcze SGB z nowym kontem dla przedsiębiorców

Władze PBA wyjaśniały, że istniejące dotąd zrzeszenia spółdzielcze działały na rzecz wzmocnienia samych siebie kosztem banków członkowskich. W odróżnieniu od nich nowa instytucja miała pełnić służebną rolę wobec swoich członków.
Z komunikatu KNF wynika, że w samej Komisji nie było zgodności co do tego, czy zezwolenia na działalność PBA udzielić czy nie. W głosowaniu w tej sprawie brało udział siedmiu członków KNF. Za odmową wydania zezwolenia głosowało czterech z nich; trzech było przeciw. Dzisiejsza decyzja jest pierwszą tak ważną podjętą przez nadzór po wybuchu tzw. afery KNF i objęciu fotela przewodniczącego przez Jacka Jastrzębskiego.
KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies