Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekord oszustw kartami według danych NBP. Ale Polska i tak jest najbezpieczniejszym rynkiem w Europie

66,8 tys. - tyle operacji oszukańczych dokonanych kartami płatniczymi było w I półroczu tego roku, według danych przekazywanych przez banki do NBP

Oznacza to, że liczba kartowych oszustw zwiększyła się o 11,9 proc. w porównaniu do II półrocza 2017 r. i była największa w historii uwzględnianej przez Narodowy Bank Polski. Bank centralny w raporcie oceniającym polski system płatniczy w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku podał też liczbę kartowych fraudów zgłoszonych przez agentów rozliczeniowych – było ich 13,8 tys., co oznaczałoby spadek o ponad 19 proc. w porównaniu z poprzednim półroczem.

NBP wyjaśnia, że liczba oszustw przekazywana przez agentów rozliczeniowych jest tradycyjnie znacznie mniejsza od liczby sprawozdawanej przez banki. Dane od agentów rozliczeniowych nie obejmują bowiem transakcji dokonywanych przez oszustów w bankomatach kartami skradzionymi lub kartami skopiowanymi wraz z PIN-kodem oraz transakcji oszukańczych dokonanych poza granicami, kartami wydanymi w Polsce. Natomiast dane z banków nie obejmują bezgotówkowych transakcji oszukańczych dokonanych w Polsce kartami wydanymi w innych krajach, które z kolei są objęte w sprawozdaniach od agentów rozliczeniowych.
Przeczytajcie także: Raport EBC: Polska najbezpieczniejszym rynkiem kartowym
Według danych bankowych w ujęciu wartościowym suma transakcji oszukańczych w I półroczu wyniosła 16,9 mln zł i była wyższa niż w poprzednim o 1,4 proc. (16,6 mln zł). Średnia wartość kartowego oszustwa wynosiła 252,5 zł i była niższa o ponad 9 proc. w stosunku do poprzedniego półrocza (278,4 zł).
Jakie to najczęściej były transakcje? Według raportu NBP najwięcej kartowych fraudów wystąpiło w kategorii "Inne", w której banki przekazują informacje o transakcjach dokonanych przez przejęcie numeru karty bez jej fizycznej postaci. Takich wyłudzeń była ponad połowa (52,2 proc.) w całej ich liczbie. Ponad jedną czwartą (28,1 proc.) stanowiły transakcje dokonane kartami sfałszowanymi, a prawie jedną piątą dokonane kartami zgubionymi lub skradzionymi (19,7 proc).
Przeczytajcie także: Oszukują na przelewach. NBP podaje liczbę fraudów
Te liczby mogą robić na Was wrażenie, ale nie jest tak źle, jak zdają się sugerować. NBP podkreśla bowiem, że skala oszustw z użyciem kart jest nadal stosunkowo niewielka w porównaniu do całości obrotu kartami płatniczymi i wynosi według danych z banków zaledwie 0,003 proc. liczby i 0,005 proc. wartości tego obrotu.

Warto przy tym podkreślić, iż według ostatnich porównywalnych danych za 2016 rok Polska, osiągając wskaźniki oszustw na poziomie 0,005 proc. dla wartości i 0,002 proc. dla liczby transakcji, czyli odpowiednio 8,2 razy mniej i 11,5 razy mniej niż średnia w całym obszarze SEPA (ponad 40 państw UE i terytoriów zależnych, w których możliwe są bezgotówkowe rozliczenia w euro), była na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej bezpiecznych pod tym względem krajów.
KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies