Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pierwsze efekty implementacji PSD II. Wydłuża się lista małych instytucji płatniczych

Nadzór przyznał już pięć licencji wprowadzonych na mocy nowych przepisów

To pierwsze efekty implementacji do polskiego prawa PSD II. Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, która wprowadza w Polsce przepisy unijnej dyrektywy, m.in. definiuje małą instytucję płatniczą. Zezwolenie na działanie w takim charakterze ma swoje minusy, bo firma posiadająca tego typu licencję będzie mogła notować obroty nie wyższe niż równowartość 1,5 mln euro miesięcznie, a na rachunkach płatniczych klientów nie będzie mogła przechowywać więcej niż równowartość 2 tys. euro.

Przeczytajcie także: Jak pogodzić rozwój fintechów z bezpieczeństwem klientów

W zamian jednak uzyskanie licencji MIP ma być dużo prostsze niż do niedawna podstawowej licencji, o jaką obiegały się polskie fintechy, a więc zezwolenia na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Aby zdobyć licencję MIP, wystarczy uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kilka dni temu KNF ogłosił dodanie do niego pierwszych czterech podmiotów. Są to firmy: Genzet i Zpay z Warszawy, 12M z Krakowa oraz Anda ze Świdnicy. Natomiast później do listy tej dopisana została jeszcze spółka DVMP z Warszawy.

Tymczasem zdaniem Artura Granickiego, dyrektora departamentu innowacji finansowych w KNF, zezwolenie MIP ma być jednym z głównych narzędzi do wspierania rozwoju fintechu w Polsce. Nadzór ma zamiar przygotować w najbliższym czasie tzw. checklistę, czyli zbiór najważniejszych informacji na temat warunków niezbędnych do uzyskania zezwolenia MIP. Być może wprowadzenie nowych, łatwych do uzyskania licencji będzie miało większe znaczenie dla budowy rozwiązań fintechowych w Polsce, niż piaskownica regulacyjna, nad którą KNF również pracuje.

Jeżeli zaś chodzi o KIP-y, to minął już ustawowy termin składania przez nie tzw. dokumentów reautoryzacyjnych. Z grubsza w procesie tym chodzi o to, aby licencjonowane fintechy dowiodły, iż dostosowały się do wymogów dyrektywy PSD II. Zdaniem prawników reautoryzacja to formalność. Niemniej trzeba jej dopełnić. Jak się okazuje jednak, siedem KIP-ów nie złożyło odpowiednich dokumentów w terminie. Na razie nie wiadomo dlaczego ani jakie to będzie miało konsekwencje. Prawo nie przewiduje sankcji za spóźnienie się z inicjacją procesu reatoryzacji, ale jej brak może oznaczać nawet cofnięcie licencji KIP.

Natomiast co do wprowadzenia otwartej bankowości, a więc jednego z głównych celów przyświecających dyrektywie PSD II, to pierwsze banki zdradzają swoje plany w tym zakresie. Citi Handlowy na przykład stworzył własne środowisko testowe, do którego zaprasza fintechy chcące sprawdzić możliwość wykorzystania swoich usług przez międzynarodową organizację. Citi podkreśla, że jeżeli uzna jakieś rozwiązanie za stanowiące wartość dodaną dla klientów, będzie chciał wprowadzić je do oferty, a z fintechem podpisze umowę. W przyszłości, czyli po pełnym wejściu w życie PSD II, nie będzie to już konieczne, bo dostęp do systemów bankowych zagwarantuje podmiotom trzecim właśnie unijna dyrektywa.

Przeczytajcie także: mAccelerator stawia na komunikatory

Z kolei mBank ogłosił rozpoczęcie działalności przez swoją nową spółkę o nazwie mElements. Pierwszą usługą uruchomioną przez ten podmiot jest prosty proces kredytowy dla sprzedawców współpracujących z Allegro. Przedstawiciele mBanku nie ukrywają jednak, że mElements to ich odpowiedź na PSD II. Spółka ta będzie m.in. oferować API wymagane przez dyrektywę, przez które fintechy będą mogły zyskiwać dostęp do systemu mBanku.

Natomiast kwestia wydarzeń, które miały miejsce na polskim rynku w kontekście otwartej bankowości, a do jakich doszło po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, będzie przewodnim tematem jednej ze ścieżek tematycznych zbliżającego się wydarzenia Impact fintech’18. Odbędzie się ono w dniach 28-29 listopada w Łodzi w Wytwórni i DoubleTree by Hilton. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na stronie internetowej dostępnej tutaj.

Fot. Impact CEE, debata Round Tables "Rola państwa i uczestników rynku w budowie silnego sektora innowacji finansowych w Polsce"

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: IMPACT

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies