Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Instytucje płatnicze z Polski a dyrektywa PSD II: w tym tygodniu KNF opublikuje komunikat w sprawie tzw. reautoryzacji

Nadzór deklaruje, że jego intencją jest, by proces ten przebiegał sprawnie i nieuciążliwie dla fintechów

Reautoryzacja to procedura, w ramach której krajowe instytucje płatnicze nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego mają dowieść, że działają zgodnie z ustawą dostosowującą polskie prawo do dyrektywy PSD II. Dr Krzysztof Korus z kancelarii dLK mówił wczoraj w rozmowie z serwisem Cashless, że to formalność. Jednak na niektórych rynkach, np. w Wielkiej Brytanii, proces reautoryzacji okazał się niemal tak skomplikowany jak samo ubieganie się o licencję.

Przeczytajcie także: Co to jest reautoruzacja?

Tymczasem biuro prasowe KNF informuje, że jeszcze w tym tygodniu nadzór opublikuje komunikat wraz z wykazem dokumentów niezbędnych do przedłożenia w celu przeprowadzenia reautoryzacji. – Intencją KNF jest sprawne i nieuciążliwe dla KIP-ów przeprowadzenie tego procesu. W szczególności nie jest planowane odtwarzanie całego postępowania licencyjnego, a jedynie skupienie się na istotnych, nowych wymaganiach wprowadzonych nowelizacją ustawy o usługach płatniczych – napisał Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF.

Przeczytajcie także: Prezes UKE apeluje w sprawie duplikatów SIM

Na złożenie dokumentów instytucje płatnicze mają czas do 20 września. Do 20 listopada 2018 r. KNF ma wydać zalecenia wprowadzenia ewentualnych poprawek. Na dostosowanie się do zaleceń firmy będą miały miesiąc. Jeśli tego nie zrobią, albo nie złożą dokumentów reautoryzacyjnych w terminie, narażają się na wszczęcie procedury mającej na celu cofnięcie zezwolenia na działanie w charakterze KIP. Z informacji biura prasowego KNF wynika, że do wczoraj do urzędu wpłynął tylko jeden wniosek dotyczący dostosowania się do PSD II.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: PSD II, KNF, FINTECH

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies