Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy to już wpływ programu Polski Bezgotówkowej? Terminali przybywa najszybciej w historii

Od końca marca ubiegłego roku do końca I kw. bieżącego roku liczba POS-ów na polskim rynku wzrosła o ok. 94 tys. sztuk

Narodowy Bank Polski opublikował przed chwilą statystyki dotyczące terminali płatniczych i sieci akceptacji kart bankowych w I kw. 2018 r. Z danych banku centralnego wynika, że w marcu kartą mogliście zapłacić w 464,5 tys. sklepów i punktów usługowych. To o ok. 20 tys. miejsc więcej niż w grudniu ubiegłego roku oraz o niecałe 50 tys. więcej niż w marcu ubiegłego roku.

Przeczytajcie także: Zmiany w terminalizacji urzędów

Bank centralny podał również, że w marcu na rynku było 657,3 tys. terminali płatniczych. To oczywiście najwięcej w historii, ale do takich rekordów można się już przyzwyczaić, bo od lat każdy kolejny kwartał owocował wzrostem pod tym względem. Interesująco wygląda natomiast porównanie liczby urządzeń do I kw. ubiegłego roku. Wówczas na rynku było 563,4 tys. POS-ów. Oznacza to, że w ciągu roku liczba ta zwiększyła się o ok. 94 tys. sztuk. Nigdy wcześniej takich wzrostów nie było.

Pojawia się zatem pytanie, czy to już efekt programu realizowanego przez fundację Polska Bezgotówkowa. Przypomnę, że w ramach tego projektu małe i średnie firmy mogą dostać terminal na rok za darmo. Fundacja tylko w 2018 r. chce zainstalować ponad 100 tys. urządzeń. Działalność operacyjną rozpoczęła pod koniec stycznia. Dopiero jednak w kwietniu wszyscy współpracujący z nią operatorzy terminali wystartowali z dystrybucją POS-ów. Wydaje się więc, że wpływ Polski Bezgotówkowej na rozwój sieci akceptacji kart będzie można zobaczyć dopiero w danych za II kw., a dobry wynik z I kw. to efekt naturalnego przyspieszenia w tym zakresie, obserwowany już w latach poprzednich.

Przeczytajcie także: Kolejna parafia z terminalem płatniczym

NBP podał również, że w marcu 646,7 tys. POS-ów umożliwiało dokonywanie płatności zbliżeniowo. Oznacza to, że na rynku jest już naprawdę symboliczna liczba terminali (ok. 11 tys. sztuk), w których nie można płacić w ten sposób. Wciąż sporo jest za to takich (ponad 150 tys.), w których nie zapłacicie telefonem. Zdaniem NBP płatności mobilne akceptowane są w ok. 505 tys. POS-ów.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies