Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Od PIN-u do karty na ekranie smartfona nie ma już odwrotu. Ważne słowa specjalisty z Rady PCI

Rada rozpoczęła już opracowywanie standardów bezpieczeństwa, dzięki którym będzie można autoryzować płatność kartą przy pomocy PIN-u na smartfonie sprzedawcy bez dodatkowego dongla

Rada PCI, czyli PCI Secutiry Standards Council, to instytucja powołana przez największe na świecie organizacje płatnicze. Jej zadaniem jest m.in. ustalanie zasad bezpiecznego rozliczania transakcji kartami. To wytyczne tej instytucji decydują na przykład o tym, w jaki sposób ma być zbudowany terminal płatniczy, aby można było na nim akceptować transakcje kartami. Jeżeli urządzenie nie spełnia tych norm, żaden agent rozliczeniowy (firma obsługująca terminale w sklepach) nie zechce z niego korzystać.

PCI SSC już kilka miesięcy temu opublikowała standardy, dzięki którym można akceptować transakcje płatnicze autoryzowane PIN-em na ekranie smartfona właściciela sklepu czy punktu usługowego. Z tym że wciąż potrzebne jest dodatkowe urządzenie, czyli nakładka na smartfon, do której wkłada się lub zbliża kartę albo smartfon z Apple Pay lub Google Pay. Zadaniem tej nakładki jest nie tylko odczytanie danych, ale także odpowiednie ich zaszyfrowanie.

Przeczytajcie także: Ważna decyzja Rady ws. PIN on glass

Z tego wynika, że Soft POS, a więc terminal aplikacyjny na smartfonie zbudowany w oparciu o obowiązujące dziś przepisy, albo musi akceptować płatności o wartości nie wymagającej autoryzacji PIN-em (aktualnie w Polsce to 50 zł), albo musi być wyposażony w dodatkowy tzw. dongel, co podraża całe rozwiązanie i jest mało wygodne. Najlepiej więc by było, aby można było akceptować wszystkie transakcje bezpośrednio na smartfonie z aplikacją Soft POS a te o wyższej wartości – aby mogły być autoryzowane PIN-em na ekranie urządzenia sprzedawcy. W tej sytuacji teoretycznie każdy posiadacz smartfona mógłby mieć terminal płatniczy zawsze przy sobie.

I wiele wskazuje na to, że już niedługo będzie to możliwe. Tak przynajmniej wynika z wywiadu opublikowanego na oficjalnym blogu Rady PCI, jakiego udzielił Troy Leach, główny specjalista ds. technologii w PCI SSC. Wywiad znajdziecie tutaj. Przedstawiciel organizacji powiedział, że na podstawie konsultacji z przedstawicielami branży płatniczej wyciągnięto wniosek, iż będzie korzystne wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego autoryzację płatności PIN-em na urządzeniu akceptanta (tzw. PIN on glass).

Przeczytajcie także: Zapłaciłem kartą w pierwszym Soft POS-ie

Troy Leach zaznaczył jednak, że Rada PCI dopiero rozpoczęła prace nad standardami umożliwiającymi stosowanie PIN on glass bez urządzeń dodatkowych i prace te są na bardzo wstępnym etapie. – W ciągu najbliższych miesięcy będziemy prowadzić konsultacje w celu określenia obszarów, co do których nasze wytyczne muszą się odnieść oraz opracowania konkretnych wymogów – powiedział przedstawiciel Rady PCI.

Rozpoczęcie prac nad przepisami, które pozwolą terminalom aplikacyjnym akceptować płatności z wykorzystaniem rozwiązania PIN on glass, ma duże znaczenie dla prowadzonych w Polsce testów tzw. Soft POS-a. Przypomnę, że w pilota tego projektu zaangażowana jest spółka Polskie ePłatności a wkrótce dołączyć do niej ma polski oddział firmy Elavon. W Europie trwają też testy terminali aplikacyjnych wyposażonych w dodatkowego dongla. Prowadzi je m.in. Ingenico.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies