Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Billon ma umowę z BIK-iem na trwały nośnik wykorzystujący blockchain

To efekt pozytywnie ocenionych testów rozwiązania, przeprowadzonych przez obie firmy w ubiegłym roku

W dzisiejszym komunikacie prasowym Billon oraz Biuro Informacji Kredytowej informują o podpisaniu umowy w zakresie wykorzystania dostarczanej przez Billona technologii blockchain do budowy systemu tzw. trwałego nośnika. Chodzi o to, aby instytucje finansowe, np. banki, mogły wysyłać cyfrowo swoim klientom ważne dokumenty, np. cenniki w taki sposób, aby ci drudzy mogli mieć dostęp do tych dokumentów nawet po rozwiązaniu umowy. Jednocześnie mają mieć gwarancję, że bank nie będzie mógł jednostronnie tych dokumentów skorygować.

Przeczytajcie także: BIK uruchomił usługę credit freeze

Testy systemu rozwiązującego problem trwałego nośnika BIK i Billon przeprowadziły w IV kw. ubiegłego roku. Natomiast na rok 2018 obie firmy zapowiadają wprowadzenie tego systemu na rynek i to, jak głosi dzisiejszy komunikat prasowy, nie tylko w instytucjach finansowych, ale i np. telekomunikacyjnych czy energetycznych.

Obie firmy podkreślają, że oprogramowanie zastosowane w systemie oprócz gwarancji niezmienności dokumentów daje też możliwość realizacji elektronicznego potwierdzenia doręczenia korespondencji oraz zdalnego zawierania umów online. Dostęp do dokumentów po zakończeniu relacji z bankiem klienci mają mieć zapewniony poprzez portal bik.pl. Dziś można tu np. aktywować alerty zabezpieczające przed fraudami kredytowymi.

Przeczytajcie także: Brytyjska spółka Billona gotowa na PSD II

Billon i BIK podają ponadto w komunikacie, że przeprowadzone w ubiegłym roku testy wykazały wydajność systemu na poziomie 5 milionów publikacji dokumentów w ciągu jednej doby. Ma to spełniać pod tym względem potrzeby nawet największych instytucji finansowych na polskim rynku.

Rozwiązanie opracowane przez Billon wykorzystuje rozproszoną księgę główną, w której w formie kolejnych bloków rejestrowane są wszystkie zdarzenia oraz obiekty. Każdy z nich zawiera odnośnik kryptograficzny do bloku poprzedzającego. Dodatkowo, dzięki rozproszeniu dokumentów do wielu miejsc przechowywania (u różnych interesariuszy) rozwiązanie gwarantuje integralność i niezaprzeczalność zapisanych informacji. Czas przechowywania i dostęp do informacji są niezależne od czasu trwania stosunku umownego łączącego dostawcę usług z użytkownikiem.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies