Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Brytyjska spółka Billona gotowa na PSD II – dostała licencję tamtejszego nadzoru FCA

Billon już wcześniej miał zezwolenie na działalność na Wyspach, ale konieczność ponownej rejestracji wynikała z wdrożenia tam dyrektywy PSD II

Billon poinformował dziś w komunikacie, iż jego brytyjska spółka Billon Financial Ltd. została zarejestrowana jako small electronic money institution (mała instytucja pieniądza elektronicznego). Proces rejestracji miał na celu m.in. potwierdzenie, że procedury stosowane przez Billon Financial są zgodne z wymogami dyrektywy PSD II. Wcześniej Billon już miał zezwolenie na działanie w Wielkiej Brytanii wydane przez tamtejszego nadzorcę – Financial Conduct Authority. Konieczność ponownej rejestracji wynikała z wejścia w życie PSD II.

Przeczytajcie także: Polskie ePłatności udostępnią Blika

Jak czytam w informacji prasowej Billona, dostał on licencję SEMI jako jedna z dwóch firm wykorzystujących blockchain i jako jedyna zapisująca przy pomocy tej technologii regulowane waluty. Billon podkreśla, że pieniądz elektroniczny nie jest kryptowalutą, lecz cyfrowym odpowiednikiem gotówki. – Cyfrowe pieniądze mogą być wydawane przez banki i inne instytucje finansowe, a używać ich można tak samo, jak gotówki i środków na rachunku bankowym. Nasz blockchain spełnia regulacyjne wymogi pieniądza elektronicznego, dlatego możemy na nim zapisywać waluty narodowe, ale nie kryptowaluty. To jest fundamentalna różnica – tłumaczy Andrzej Horoszczak, prezes Billon Group.

Przeczytajcie także: Play rozwija płatności w ciężar rachunku

Billon pisze, że jego technologia jako jedyna na świecie umożliwia transakcje finansowe prawdziwymi pieniędzmi, czyli np. złotówkami lub funtami brytyjskimi, oraz zapisywanie całych dokumentów bezpośrednio w sieci blockchain. Na podstawie tej technologii spółka buduje rozwiązania biznesowe upraszczające obieg pieniędzy i danych, od masowych wypłat przez mikropłatności, po przechowywanie wrażliwych dokumentów. W Polsce testowane jest np. rozwiązanie Billona służące do rozwiązania problemu tzw. trwałego nośnika w bankach.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies