Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowoczesny system biletowy na razie nie dla poznaniaków. Miasto nie chce rezygnować z karty PEKA

Władze stolicy Wielkopolski rozważają natomiast instalację w autobusach terminali drukujących papierowe bilety

Od kilku lat głośno jest w Polsce o tzw. smart cities, czyli inteligentnych miastach ułatwiających życie mieszkańcom. Nierozłącznym elementem smart city są wygodne płatności za usługi publiczne. Jak to może działać w praktyce pokazał ostatnio Wrocław, wdrażając nowy system wnoszenia opłat za bilety komunikacji miejskiej. Po wyeliminowaniu paru tzw. chorób wieku dziecięcego stolica Dolnego Śląska może pochwalić jednym z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie.

Przeczytajcie także: Katowice chcą kasoterminali w autobusach

Wrocławski system pozwala na opłacenie przejazdu autobusem czy tramwajem zwykłą kartą wydaną przez dowolny bank. Przy tym nie jest konieczne drukowanie papierowego biletu. W razie potrzeby kartę przykłada się po prostu do czytnika kontrolerskiego. Przykład Wrocławia inspiruje władze innych miast a parę z nich już zapowiedziało podążanie jego drogą. Póki co jednak nie będzie wśród nich Poznania.

Przeczytajcie także: Łódź kontynuuje testy nowego systemu biletowego

W Poznaniu od kilku lat funkcjonuje lokalna karta usług miejskich tzw. PEKA, która pozwala płacić za przejazdy komunikacją miejską. Niestety, płatności zwykłą kartą bankową w pojazdach nie są możliwe i na razie nie będą. Jak pisze serwis epoznan.pl miasto jest zadowolone z funkcjonowania karty PEKA i nie zamierza zmieniać systemu biletowego. Jak powiedziała rzeczniczka poznańskiego Zarządu Transportu Miejskiego rozważana jest jedynie instalacja w autobusach terminali umożliwiających płatność zbliżeniową kartą bankową za papierowe bilety jednorazowe.

Źródło: epoznan.pl

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies