Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PSD II weszła w życie. Choć jeszcze nie implementowana, gdzieniegdzie już zaczyna obowiązywać

Mimo tego, że dyrektywa nie została jeszcze implementowana do polskiego prawa, już wywiera wpływ na branżę płatniczą

Wczoraj, czyli 13 stycznia 2018 r., weszła w życie dyrektywa PSD II. Dyrektywy, w przeciwieństwie do rozporządzeń unijnych, wymagają implementacji do prawa krajowego. To oznacza, że dopiero po przyjęciu przez parlament specjalnej ustawy wprowadzającej, dyrektywa będzie formalnie obowiązywała w Polsce. Ale już teraz zmienia ona w pewnym sensie rzeczywistość.

Ze względu na istnienie tzw. zasady skutku bezpośredniego, niektóre przepisy PSD II już obowiązują. Wymieniona zasada umożliwia w określonych warunkach powoływanie się bezpośrednio na przepisy europejskie. Tak jest także w przypadku PSD II, gdy chodzi na przykład o funkcjonowanie tzw. podmiotów trzecich, które uzyskały zezwolenie na prowadzenie swojej działalności w innym kraju UE.

Przeczytajcie także: KNF pisze do banków w sprawie PSD II

Podmioty trzecie to nowy rodzaj firm oferujących usługi oparte o dostęp do rachunków płatniczych, w tym przede wszystkim bankowych. Firmy takie będą mogły oferować np. płatności internetowe czy agregować w jednym miejscu informacje o rachunkach prowadzonych w różnych bankach. Banki nie będą mogły zablokować im dostępu do kont swoich klientów.

Od teraz podmioty trzecie mogą więc świadczyć usługi w Polsce mimo tego, że PSD II jeszcze nie została wprowadzona ustawą. Oczywiście dotyczy to tylko tych podmiotów, które uzyskały odpowiednie zezwolenia w innych krajach i dopełniły tam procedur paszportowania. Ale, jak pisze na swoim profilu w portalu Linkedin dr Krzysztof Korus z kancelarii dLK, tylko w Wielkiej Brytanii złożono do tej pory już 40 wniosków o zezwolenie na działanie w charakterze podmiotu trzeciego.

Przeczytajcie także: Rząd przyjął ustawę wprowadzającą PSD II

Co ciekawe firmy te będą mogły działać w Polsce nawet w sytuacji, gdy nie spełnią polskich regulacji odnośnie do okresu przejściowego. Trwa on od momentu wejścia w życie PSD II do czasu wejścia w życie tzw. RTS-ów, czyli warunków technicznych, na jakich banki mają udzielać dostępu podmiotom trzecim do rachunków swoich klientów. To ważne, bo w miniony piątek Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat, w którym ogłosiła, iż jej zdaniem w tym czasie mają obowiązywać dotychczasowe przepisy. Wygląda jednak na to, że podmioty trzecie nie będą musiały ich stosować.

Tymczasem dyrektywa PSD II wprowadza jeszcze wiele innych zmian w zakresie usług płatniczych. Na przykład obniża ze 150 do 50 euro maksymalną stratę klienta w wyniku kradzieży pieniędzy z karty czy zabrania stosowania dodatkowej prowizji od transakcji większością kart płatniczych. Projekt ustawy wprowadzającej PSD II do polskiego prawa został już przyjęty przez rząd. Istnieje szansa, że prace nad nim w Sejmie i Senacie zakończą się jeszcze w tym kwartale. Ostateczny kształt RTS-ów ma być znany w marcu. Instytucje będą miały osiemnaście miesięcy, by się do nich dostosować.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies