Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zamieszanie z rekonstrukcją nie przeszkodziło w pracach nad ważnym projektem. Ustawa o PSD II przyjęta przez rząd

Rosną szanse, że nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w tym kwartale

Na pierwszym posiedzeniu w nowym składzie Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych. Dostosowuje on polskie prawodawstwo do unijnej dyrektywy PSD II. Państwa członkowskie mają czas na jej implementację do 13 stycznia, ale już wiadomo, że Polska z tym nie zdąży. Są jednak szanse, że dzięki dzisiejszej decyzji rządu ustawa zostanie uchwalona i podpisana przed końcem marca.

Przeczytajcie także: PSD II zachęci zagraniczne fintechy do działalności w Polsce

Dyrektywa wprowadza wiele nowych rozwiązań. Między innymi umożliwi tak zwanym podmiotom trzecim świadczenie różnych usług w oparciu o dostęp do rachunków bankowych swoich klientów. Dostęp ten będzie realizowany za pośrednictwem protokołu API, udostępnionego im przez banki. PSD II wprowadza również nowe zasady korzystania z elektronicznych płatności. Zasady te mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa transakcji. Przykładem jest tzw. silne uwierzytelnienie użytkownika. Aby zlecić płatność, konieczna będzie identyfikacja klienta za pomocą co najmniej dwóch różnych metod autoryzacji, np. jednocześnie za pomocą kodu z SMS-a i biometrii.

Przeczytajcie także: Mała instytucja płatnicza zamiast piaskownicy

Co ciekawe nowelizacja Ustawy o usługach płatniczych dostosowująca prawo do PSD II wprowadza też ułatwienia dla fintechów. Jednym z nich jest powołanie do życia tzw. małej instytucji płatniczej. Proces ubiegania się o licencję tego rodzaju ma być w znacznym stopniu uproszczony w porównaniu z procesem starania się o zezwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies