Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aplikacje mobilne banków w I kw. 2015 r. - raport cashless.pl

Rośnie liczba transakcji wykonywanych przez Was za pośrednictwem bankowych aplikacji

To już druga edycja raportu Cashless na temat aplikacji bankowych. Jak może pamiętacie, w przeciwieństwie do PRNews, który podaje statystyki łącznie dla aplikacji i lekkich serwisów transakcyjnych, ja skupiam się na samych aplikacjach.

Przeczytaj także: Przelewy ekspresowe maj 2015 r. - raport cashless.pl

Uważam, że w najbliższym czasie znaczenie tzw. lekkich stron będzie maleć, a większość mobilnych klientów banków będzie korzystać z aplikacji. Sytuację może zmienić upowszechnienie się serwisów transakcyjnych w technologii responsywnej, ale jeżeli do tego dojdzie to dopiero w perspektywie najbliższego roku czy dwóch.

Przeczytaj także: Aplikacja BZ WBK zamiga

Niestety, na razie nie wszystkie banki decydują się na podawanie danych o aktywnych klientach aplikacji. Pomału udaje mi się jednak je do tego przekonywać. W obecnej edycji zdecydowało się na to już osiem banków (w poprzedniej było ich pięć). Za użytkownika aktywnego uznaję takiego, który w minionym kwartale zalogował się do serwisu za pośrednictwem aplikacji przynajmniej raz.

Zgodnie z otrzymanymi informacjami najwięcej aktywnych klientów aplikacji mobilnych ma ING – ponad 500 tys. Później są BZ WBK i Pekao. mBank podał dane razem z użytkownikami lekkiej strony, w związku z tym nie znalazł się na wykresie.

Drugim elementem raportu są dane na temat transakcyjności. Prosiłem o podanie liczby transakcji finansowych wykonanych przez użytkowników aplikacji w I kw. 2015 r. Tu również na udostępnienie informacji udało mi się namówić osiem banków (przed kwartałem było ich siedem). Z tym że Pekao zażyczyło sobie anonimowości, w związku z tym tak jak w pierwszej edycji raportu liczba transakcji tego banku jest podawana łącznie ze statystykami Millennium.

Pod względem liczby transakcji na pierwszym miejscu również plasuje się Bank Śląski. Na kolejnych pozycjach znajdują się BZ WBK oraz Millennium i Pekao. W większości banków transakcyjność aplikacji rośnie w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Trzecia część raportu to popularność systemów operacyjnych. Bezsprzecznie najwięcej pobrań odbyło się z systemu Android.

Co ciekawe, różne banki są liderami pod względem pobrań na poszczególne systemy. W przypadku Androida najwięcej pobrań odnotowała aplikacja ING Banku Śląskiego. W przypadku urządzeń z systemem iOS – najwięcej pobrań ma mBank, zaś z systemem Windows Phone – BZ WBK.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies