Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy ekspresowe maj 2015 r. – raport cashless.pl

W ubiegłym miesiącu klienci polskich banków wykonali ponad 291 tys. szybkich przelewów, na łączną kwotę prawie 670 mln zł

Z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej oraz firmy Blue Media, dwóch operatorów systemów przelewów ekspresowych na polskim rynku wynika, że w maju wykonaliście ich nieco mniej niż w kwietniu. Ich wartość wzrosła nieco w przypadku systemu Express Elixir, prowadzonego przez KIR i nieznacznie spadła w przypadku Blue Cash, oferowanego przez BM.

Przeczytaj także: Ponad 1,3 mln Polaków lubi banki na Facebooku

Łącznie w maju klienci banków wykonali 291,1 tys. przelewów ekspresowych, na łączną kwotę 668,9 mln zł. Wartość średniego przelewu Blue Cash wyniosła 845 zł. Przelew Express Elixir miał w ubiegłym miesiącu średnią wartość na poziomie 4484 zł. Ta znaczna różnica wynika z faktu, że system oferowany przez KIR w kilku bankach dostępny jest jedynie dla klientów korporacyjnych, które z reguły operują wysokimi kwotami.

Mimo niewielkiego pogorszenia statystyk w porównaniu z kwietniem, to analizując dane w dłuższym okresie widać dynamicznie rosnące zainteresowanie tą usługą. Poniżej dane o liczbie i wartości przelewów ekspresowych w systemie prowadzonym przez KIR oraz BM.

Założyć można, że w kolejnych okresach popularność szybkich przelewów będzie nadal rosła. Zapewne jednak długo jeszcze opcją pierwszego wyboru pozostanie tradycyjny przelew w systemie Elixir. Z szybkich transferów klienci korzystają jedynie w sytuacjach wyjątkowych. Tak pozostanie do czasu, gdy banki pobierać będą za ich realizację wyższe prowizje niż za tradycyjne przelewy.

Przeczytaj także: W maju zaszły spore zmiany w ofercie lokat mobilnych

Na korzyść ekspresów przemawiać za to będzie wzrost ich dostępności. Obecnie można je nadawać za pośrednictwem 14 dużych banków. Express Elixir jest dostępny w 10 a Blue Cash w 5 instytucjach. Przelewy ekspresowe w systemie BC dostępne są również w kilkudziesięciu bankach spółdzielczych oraz ze strony internetowej operatora tego systemu.

W systemie BC można wykonywać przelewy o maksymalnej wartości 20 tys. zł. W EE limit pojedynczej transakcji wynosi 100 tys. zł. Obaj operatorzy nie nakładają limitów liczbowych przelewów w ciągu dnia, choć mogą one zostać nałożone przez banki.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies